fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Yabancıların Türkiye’de Banka Hesabı Açması

Yabancıların Türkiye'De Banka Hesabı Açması

Yabancıların Türkiye’de Banka Hesabı Açması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler, statüleri veya kökenleri ne olursa olsun yabancı olarak kabul edilir. Bu bakımdan yabancılarla ilgili yasal mevzuata tabidirler. Yabancılar için banka hesabı açmak birçok açıdan gerekli bir iştir. Türkiye’de okuyan, ikamet eden, yatırım yapmak ve şirket açmak isteyenler, gayrimenkul almak isteyenler, Türkiye’deki ailesine para göndermek isteyenler vb. birçok yabancı banka hesabı nasıl açılır diye araştırma yapıyor.

Yabancıların banka hesabı açma şartları, gerekli belgeler ve başvuru süreci, yabancı şirketler için banka hesabı açma işlemleri, işlemleri, yabancılar için banka hesabı nasıl açılır makalemizde, yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı kazanmada bir zorunluluktur. banka hesabı, bazı bankaların uygulamaları ve konunun diğer önemli detayları ile birlikte tartışacağız. Süreci doğru anlamak için makaleyi dikkatlice okumanızı öneririz.

Yabancıların Türkiye’de Banka Hesabı Açması

Çeşitli nedenlerle Türkiye’de ikamet eden ve sık sık seyahat eden yabancıların ihtiyaç ve eksikliklerini tamamlamaları için banka hesabı açmaları mümkündür. Başka bir ülke vatandaşı olan yabancılar için Türkiye’de özel, kamu veya İslami bankalarda hesap açılabilir. Eskiden yabancılar için banka hesabı açmak zor ve biraz karışıktı. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması kolay ve pratik hale gelmiştir.

Banka hesabı açmak için talep edilen belge ve belgeleri eksiksiz tamamlayan kişiler kısa sürede banka hesabı açabilirler. Kazançlı tasarruf faiz oranlarının değerlendirilmesi, yurt dışından para alınması, açılan banka hesaplarında fatura ödenmesi gibi birçok işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Türk vatandaşlığının kazanılması ve banka hesabı açmak için uzman ve profesyonel hizmet veren bir danışmanlık firmasından yardım alınması, sürecin en kısa sürede tamamlanması açısından önemlidir.

Yabancı Uyruklu Bankada Hesap Açabilir Mi?

Yabancıların Banka Hesabı Açması Türkiye’de çeşitli nedenlerle ikamet eden ve sıklıkla seyahat eden yabancılar, ihtiyaçlarını ve eksiklerini tamamlayabilmeleri için banka hesabı açmaları mümkündür. Başka ülke vatandaşı yabancılar için Türkiye’nin özel, kamu veya İslami bankalarında hesap açılabilir.

Oturma İzni Olmayan Yabancılar Türkiye’de Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Türkiye’de banka hesabı açmak isteyen yabancılar, mutlaka vergi numarası almak zorundadır. Vergi numarasını vergi dairelerinden kolayca ve hızlı bir biçimde alınabilmektedir. Vergi numarası almak için pasaportunuz ve ikametgah adresiniz yeterli olacaktır.

Yabancılar Türkiye’de Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Yabancıların Türkiye’de Banka Hesabı Açması, Türkiye’nin jeopolitik ve ekonomik konumu başta olmak üzere yabancı kişi ve şirketleri Türkiye’de yatırım yapmaya, şirket kurmaya, çalışma veya oturma izni almaya teşvik etmektedir. Bu bakımdan yabancıların Türkiye’de banka hesabı açmaları finansal işlemlerde kolaylık ve hız sağlamaktadır. Türk vatandaşı olmayan gerçek ve tüzel kişiler, tıpkı Türk vatandaşları gibi Türkiye’de banka hesabı açma hakkına sahiptir. Yabancı bir gerçek kişi tarafından banka hesabı açılması ile yabancı bir tüzel kişi tarafından banka hesabı açılması farklı prosedürlere tabidir.

Yabancı uyruklu gerçek kişilerin Türkiye’de banka hesabı açabilmeleri için öncelikle potansiyel vergi numarasına ihtiyaçları vardır. Yabancı uyruklu kişi, pasaportu veya ikamet izni ile herhangi bir vergi dairesinden (gerçek kişiler için interaktif vergi dairesi) potansiyel bir vergi numarası talep edebilir. Muhtemel vergi numarasına ek olarak, yabancı kişi bir tebligat adresi de belirtmelidir. Her durumda banka ilgili kişiyle bu tebligat adresi üzerinden iletişime geçecektir. Vergi numarası, pasaport ve tebligat adresi hesap açmak için zorunlu şartlardır ve bazı bankalar Temmuz ayında Türk operatörlerinden alınan bir cep telefonu numarası da talep edebilir.

İkamet adresi ve vergi numarasının yanında pasaport da olmazsa olmaz bir unsurdur. Banka hesabı açmak isteyen yabancı bu işlem esnasında muhakkak pasaportunu yanında bulundurmalıdır. Bazı bankalar uygulamada yabancı kişiden Türkiye’de alınmış bir telefon numarası veya adına bir fatura da isteyebilmektedir.

Yabancıların Banka Hesabı Açması İçin Gerekli Evraklar

Yabancıların banka hesabı açması sorunu ikili bir ayrımla çözülür. Yabancı şahıslar tarafından banka hesabı açılması ile yabancı şirketler için banka hesabı açılması arasında bir fark vardır. Öncelikle gerçek kişilerin nasıl banka hesabı açabileceğinden bahsedeceğiz. Bankalar yabancılara hesap açtıklarında bazı bilgi ve belgeler talep etmektedirler. Banka hesabı açmak isteyen bir yabancının öncelikle bunları hazırlaması gerekmektedir. Buna göre banka hesabı açmak isteyen yabancının aşağıdaki işlemleri yapması gerekir:

  • İlk olarak ilgili yabancının bir tebligat adresine ihtiyacı vardır. Bu olmaksızın yabancının bir bankada hesap açması zor bir işlemdir.
  • Ardından ilgili yabancının vergi dairesine pasaportu ile yaptığı bir başvuru sonucunda kendisine verilen bir potansiyel vergi numarasına ihtiyacı vardır.
  • İkamet adresi ve vergi numarasının yanında pasaport da olmazsa olmaz bir unsurdur. Banka hesabı açmak isteyen yabancı bu işlem esnasında muhakkak pasaportunu yanında bulundurmalıdır.
  • Bazı bankalar uygulamada yabancı kişiden Türkiye’de alınmış bir telefon numarası veya adına bir fatura da isteyebilmektedir. Böyle bir talebi olan bankaya başvurulacaksa bu şekilde bir numaranın elde edilmiş olması gerekmektedir.

Bir yabancı Türkiye’de banka hesabı açtığında dilediği zaman bu hesaba erişebilir ve para transferi açısından daha ekonomik bir fırsat yakalayabilir. Yabancı bir kişi bu banka hesap kartı ile Türkiye’de alışveriş yapabilir. Yine bu kart internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilir. Ancak bir banka hesabının açılmış olması, otomatik olarak kredi kartı da alınabileceği anlamına gelmez. Çünkü Türkiye’de kredi kartı sahibi olmak, banka hesabına sahip olmaktan daha ağır şartlara tabidir.

Yorum Yap