fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Yabancı Sağlık Sigortası

Yabancı Sağlık Sigortası Nedir

Yabancı sağlık sigortası, Türkiye’de 1 yıldan uzun süre ikamet edecek yabancı uyruklu kişilerin yaptırması gereken bir sigortadır. Bir başka ifadeyle Türk vatandaşlığı bulunmayan yabancı uyruklu misafirlerin ikamet izni ya da oturma izni almak adına başvurdukları sağlık sigortasıdır. Sigorta kapsamında yabancı uyruklu kişiler, ayakta ve yatarak tedavi teminatları gibi güvencelere kavuşur. Dünya genelinde de birçok ülkede Türkiye’de uygulanan yabancı sağlık sigortasına benzer bir süreç işler. Ancak Avrupa ve Kuzey Amerika’da, yabancı sağlık sigortası yerine ikamet izni sigortası ya da oturma izni sigortası şeklinde Türkçeye çevirebileceğimiz isimler tercih edilir. Bu anlamda bu sigorta türü, yabancı uyruklu oturma izni sağlık sigortası olarak da tanımlanır.

Yabancı Sağlık Sigortasında Kimler Yararlanabilir?

Türkiye’de yaşamak ve çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişiler yabancı sağlık sigorta yaptırabilir. Yabancı sağlık sigortası yaptırma ve başvuru şartları sigorta şirketlerine göre değişebilir. Bazı şirketlerin özel şartlarında belirli bir yaş sınırı vardır. Örneğin şirketler 0-65 yaş arası yabancılara sağlık sigortası yaparak sınırlama getirebilir. Bu durumu online yabancı sağlık sigortası teklifi aldığınızda ya da sigorta şirketlerine direkt ulaşarak sorduğunuzda öğrenebilirsiniz.

Yabancı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Yabancı sağlık sigortası teminatları, ayakta ve yatarak tedavi şeklinde ikiye ayrılır. Yabancı ikamet sigortası teminat limitlerinin sigorta şirketlerine göre değişebileceğini hatırlatalım. Ayakta tedavi teminatları genel hatlarıyla şöyle sıralanır:
 • Doktor muayenesi
 • Tahliller
 • İlaç
 • Fizik tedavi
Yatarak tedavi teminatları ise şöyle sıralanır:
 • Ameliyatlar,
 • Hastanede kalış durumunda ortaya çıkan masraflar
 • Kemoterapi
 • Radyoterapi
 • Diyaliz
 • Suni uzuv giderleri
Teminatlar, poliçe süresince aktiftir ve poliçe süresi 1 yıl ile sınırlandırılır. 1 yıl sonunda yabancı uyruklu kişi, Türkiye’de ikamet etmeye devam edecekse sigortayı güncelleyebilir. Yabancı Sağlık Sigortası: İkamet yasası kapsamında ikamet izin tezkeresi alacak Yabancılar için Yabancı Sağlık Sigortası zorunluluğu bulunmaktadır. Yıllık olarak yapılan sağlık sigortasının ikamet başvurusu evraklarının arasında sunulması gereklidir. Yabancı vatandaşlara yapılan Yabancı Sağlık Sigortası müsteşarlık tarafından sigorta acentelerine bildirilir Göç idaresi eğer şartlara uygunsa poliçeyi kabul eder. Bu poliçede hem yatarak hem ayakta tedaviyi ve bunun yanı sıra özel sağlık sigortaları ve ikamet iznini karşılar yazısı bulunmasını ister. Yabancı Sağlık Sigortası kapsam olarak sadece anlaşmalı özel hastanelerde acil durumlar için geçerlilik göstermektedir. Bu sigorta kapsamında Yabancının Türkiye Cumhuriyeti topraklarında ölmesi durumunda cenaze masraflarını da karşıladığını belirtmek isteriz. Bu sigorta türü Devlet Hastanelerinde geçerli değildir. Kuruluşumuz sizlere ikamet başvuruları ve Yabancı Sağlık Sigortası yapılması noktasında güvenilir ve güncel bilgileri sunmaya devam edecektir. Sağlık antlaşmaları gereği Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin diğer ülke hükümetleri arasında yapılmış ikili sağlık sigortası kapsamında olan Yabancıların özel sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu aranmaz. Bu kapsamda genel sağlık sigortası hizmetinden yararlanacak Yabancının SGK kurumundan provizyon alması ve bu evrakı ikamet başvurusunda Göç İdaresine sunmaları gereklidir. Yabancı Sağlık Sigortası Gerekli Belgeler ve Bilgiler:
 • Pasaport
 • Kimlik bilgileri
 • İkametgâh edeceği açık adres
 • Baba ismi
 • İletişim telefonu
 • İletişim e-postası

Yabancı Sağlık Sigortası İptali

Yabancı sağlık sigortası iki farklı durumda iptal edilebilir. Bunlardan ilki SGK kapsamına dahil olmaktır. Yabancı uyruklu kişiler, Türkiye’de ikamet ederken bir yandan da SGK’lı olarak çalışmaya başlarlarsa sigortalarını iptal etme hakkına sahipler. İkinci durum ise yabancı uyruklu kişinin oturma izni alması ile gerçekleşir. Oturma izni alan kişi, özel sağlık sigortası yaptırdıktan sonra sigorta şirketine başvuru yapıp yabancı sağlık sigortasını iptal ettirebilir. Fakat iptal ile ilgili hususlar, yabancı uyruklu kişinin inisiyatifindedir. Dileyen kişiler iptal hakkını kullanabilir, dileyenler ise iki farklı sigortanın güvencesinden yararlanabilir.
Women 25
BİZE ULAŞIN

Yabancı Sağlık Sigortası İçin Hemen İletişime Geçin !