fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Neden Türk Vatandaşlığı Almalıyım

Neden Türk Vatandaşlığı Almalıyım

Neden Türk Vatandaşlığı Almalıyım, binlerce yıllık tarihi, Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü ve dinamik nüfusu ile gelecek vaat eden bir ülkedir. Sağladığı birçok avantajla yabancılara kolay vatandaşlık imkanı sağlıyor. Peki Türk vatandaşlığının size sağladığı imkanlar ve bunları elde etmenin yolları nelerdir?

Türk Vatandaşlığı Elde Etmenin Şartları Nelerdir?

Öncelikle Türk vatandaşlığı elde etmek için genel şartlardan bahsetmek gerekir. Yabancılar Türk vatandaşlığını evlilik, doğum, çalışma ve mülk alımı yoluyla elde edebilir.

Türk bir anne ile evlilikten doğan çocuk doğum itibariyle vatandaşlık kazanır. Türk bir babadan doğan kişi ise babanın çocuğunu resmi olarak kabul etmesi ya da babalık davasının sonuçlanmasının ardından elde edilir. Evlilik yoluyla vatandaşlık elde edebilmek için en az 3 yıldan beri Türk vatandaşı ile evli olmak gerekir.

Çalışma ve yatırım yoluyla vatandaşlık elde etmek de başka bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Bankada belli bir miktar paranızın olması, bir mülk satın almanız ya da Türkiye’de bir iş kurmanız ya da ortağı olmanız vatandaşlık almanızı sağlayabilir.

Gerekli şartları sağladıktan sonra Türk vatandaşlığının size sunduğu sosyal, ekonomik ve siyasi haklardan faydalanabilirsiniz. Peki Türkiye’de neden vatandaşlık elde etmelisiniz?

Türk Vatandaşlığı Elde Etmenin Faydaları Neler?

Neden Türk vatandaşlığı alayım, Türkiye hukukun üstünlüğüne göre yönetilen bir sosyal devlet olduğu için Türk vatandaşlığı almak birçok fırsatı da beraberinde getiriyor. Öncelikle Türk vatandaşlığı aldığınızda dünyada 100’den fazla ülkeye vizesiz gidebilir, Avustralya ve Umman dahil 7 ülkeye online vize, diğer ülkelere seyahat izni alabilirsiniz. Türk vatandaşlığı çifte vatandaş olmanızı sağladığı için başka bir ülke vatandaşı olsanız dahi Türk vatandaşlığınızı devam ettirebilirsiniz. Vatandaşı olduğunuz ülke çifte vatandaşlığa izin vermiyorsa mavi kart ile Türkiye’de ikamet etmeye devam edebilirsiniz.

Türkiye’de vatandaşlık aldıktan sonra devlet hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilir ve çocuklarınız eğitimin her kademesinde ücretsiz eğitimden faydalanabilir. Vatandaşlık aldıktan sonra siyasi partilere üye olabilir, yeni parti ve dernekler kurabilir, seçimlerde oy kullanabilirsiniz.

Türk vatandaşlığını aldıktan sonra hem Türkiye’de hem de vatandaşı olduğunuz başka bir ülkede iş kurabilirsiniz. Türkiye’nin Asya ve Avrupa’yı birleştiren noktada yer alması, genç ve eğitimli bir nüfusa sahip olması, tarım ve turizm sektöründe öncü olması bu alanlara yatırım yapmanızı kolaylaştırıyor. Ayrıca dünyada yolların, tünellerin, köprülerin ve mega projelerin sıklıkla yapıldığı ülkelerden biri olması da Türkiye’yi çekici ve ayrıcalıklı kılan etkenlerden biridir.

Doğu ve Batı’nın kesiştiği coğrafi konumu, artan nitelikli işgücü ve yabancı yatırımcılar için esnek koşulları ile Türkiye, çifte vatandaşlık alınabilen ender ülkelerden biridir. Yatırımlarınızı artırmak, Türkiye’nin sunduğu sosyal haklardan yararlanmak ve avantajlardan yararlanmak için de Türk vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Türk Vatandaşı Olmanın Avantajları

Neden Türk Vatandaşlığı Almalıyım sorusunuz diğer bir cevabı da aslında Türk vatandaşı olmanın avantajlarından yararlanmaktır. Aslında Türkiye’de birçok şeylerden yararlana bilirsiniz. Bunlardan bazıları aşağıdaki maddede yer almaktadır.

  1. Yaklaşık 115 ülkeye önceden vizesiz, yaklaşık 7 ülkeye ise online vize ile seyahat etmek. Ayrıca Schengen vizesi alıp 26 Avrupa ülkesini ziyaret etmek de mümkündür. Ayrıca ABD, Türk vatandaşlarına 10 yıllık çok girişli vize vermektedir.
  2. Anaokulundan Üniversite düzeyine ücretsiz kaliteli eğitim.
  3. Ameliyat, doğum, kanser, kronik hastalıklar ve diş hekimliği dahil tüm sağlık bölümlerinde ücretsiz sağlık hizmeti.
  4. Sosyal devleti gözeterek Evlilik, Barınma ve İstihdam konusunda ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım.
  5. Dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarında iş bulma fırsatı. Türkiye’de yaklaşık 85.000 uluslararası şirket faaliyet göstermektedir.
  6. Türk emeklilik sistemine koşulsuz katılım.
  7. Türkiye, çok kültürlü, doğal güzelliklerle dolu, tarihi ve kültürel miras açısından zengin, ayrıca çok uygun fiyatlı olduğu için yaşamak için harika bir ülkedir.

Yorum Yap