fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Çalışma İzni Nasıl Alınır

Çalışma İzni Nasıl Alınır

Çalışma izni; Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunup çalışmak isteyen her yabancının, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan alması gereken, kişiye çalışma ve oturma hakkı veren bir izin çeşididir. Çalışma izni olmayan bir yabancının Türkiye’de herhangi bir sektörde bulunan iş yerinde çalışması yasal değildir ve bu durum birtakım yaptırımlara bağlanmıştır.

Ülke sınırları içerisinde çalışan yabancıları kontrol edebilmek ve yabancı işçi ile ilgili gerekli inceleme ve sorgulamaları sistemli bir şekilde gerçekleştirmek, ayrıca güvenlik açısından da oldukça önem arz eden bir izin sistemidir.

Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çalışma izni, yurt içinden veya yurt dışından alınabilmektedir. Ancak yurt içinden veya yurt dışından almanın prosedürleri farklılık göstermektedir. Öncelikle yurt dışından çalışma izni almak isteyen bir yabancı, hali hazırda ikamet ettiği ülkede bulunan Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine çalışma vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Çalışma vizesi başvurusu için yabancı uyruklu kişinin pasaport, çalışma izni başvurusuna dair dilekçe, fotoğraf ve çalışılacak işe dair sözleşme örneği gereklidir.

Çalışma izni nasıl alınır konusunda detaylı bilgi için uzman ekibimizle iletişime geçerek sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Yorum Yap