fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Umman Vizesi

Umman Vizesi, Arap Yarımadası’nın eşsiz doğası ile öne çıkan ülkesi Umman, her yıl binlerce turisti çektiği gibi, özellikle son yıllarda girişimcilerin ve iş insanlarının da katkısıyla bir ticari çekim merkezine dönüşmüştür. Ülkemizden de birçok ziyaretçi, çeşitli amaçlarla Umman Sulatanlığı’nı ziyaret etmekte ve bunun için vize başvurusunda bulunmaktadır. Yazımızda, Umman Vizesi için bilmeniz gereken tüm detayları sizler için derledik.

Umman Vize İstiyor Mu?

Umman’a seyahat edecek Umuma mahsus (bordo) pasaport hamili TC vatandaşları, vizeye tabi olup, başvuruda bulunmak zorundadırlar. Hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport hamili TC vatandaşları ise Umman’a girişte vizeden muaftırlar.

Umman Vizesi Nasıl Alınır?

Umman Vizesi başvuruları temel olarak 2 şekilde yapılanmaktadır. Bunlardan ilki; Umman Konsolosluğuna şahsen veya aracı bir şirket ile yapılacak klasik başvurudur. İkincisi ise kapı vize uygulaması ile Umman sınır kapısında vize başvurusunda bulunmaktır. Reddedilme riskinin daha fazla olduğu bu ikinci yolda başvuru, ülkeye, hava, kara ve deniz yoluyla ulaşılabilecek tüm sınır kapılarındaki resmi vize merkezlerinde yapılır.

Umman Vize İstiyormu

Umman Sultanlığı’na seyahat etmek isteyen kişiler, öncelikle yapacakları seyahatin amacına göre başvuracakları vize türünü belirlemeli (vize türlerini aşağıda inceleyebilirsiniz), daha sonra başvurularını şahsen veya vize danışmanlık merkezi aracılığıyla temsilciliklere iletmelidirler.

Umman Vizesi Nereden Alınır?

Başvurular, Umman İstanbul Başkonsolosluğu’na veya Umman Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Vize danışmanlık merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla da başvurmak mümkün olsa da, neticede nihai kararı verecek olan bu iki kurumdur.

Umman Vize Türleri Nelerdir?

Umman’da seyahat amacınıza ve kalış sürenize bağlı olarak çıkarılan 3 temel vize türü vardır:

 • Tek Girişli Turist Vizesi

Kısa süreli seyahatlerde genellikle verilen vize türüdür. 1 0 günlük ve 30 günlük olmak üzere şekilde düzenlenebilmektedir ve verildiği tarihten itibaren 6 ay geçerliliği vardır.

 • Çok Girişli Umman Vizesi

1 yıl içinde birden çok kez giriş yapacak TC vatandaşlarına verilir. Verildiği tarihten itibaren 1 ay içinde ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Her bir giriş için 21 gün kalış hakkı veren vize, 6 ay boyunca kullanılmadığı takdirde iptal edilir.

 • Umman Resmi Ziyaret Vizesi

Davet mektubuyla verilen bu vizeyle Umman’da ikamet eden aile, akraba, tanıdık veya arkadaş ziyareti yapılır. 30 gün geçerlidir.

Umman Çalışma Vizesi

TC vatandaşlarının Umman’da yasal olarak çalışabilmeleri için çalışma iznine ihtiyaçları vardır. Buna göre ilk olarak, Ummanlı işveren gerçek veya tüzel kişiden bir davetiye mektubu almaları ve bu mektubu Umman Çalışma Bakanlığı Ofisi’ne sunmaları gerekmektedir. Prosedüre dair tüm masrafları işveren karşılar ve Bakanlık onay verdiği takdirde 2 yıla kadar çalışma izni belgesi düzenlenebilir.

Bu izin sayesinde TC vatandaşları Umman İş Kanunu’ndaki tüm haklardan yararlanabilecek olup, ilave bir iş sözleşmesi yapmaya ihtiyaç duymayacaklardır.

Umman Vizesi için Gerekli Belgeler

Umman Sultanlığı, özellikle Schengen’e tabi Avrupa ülkelerinin talep ettiği belgelerden çok daha az belge talep etmektedir. Bu belgeler standart olarak şunlardır:

 • Pasaport aslı (başvuru tarihinden itibaren en az 1 yıl daha geçerliliği olmalı)
 • Pasaport fotokopisi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş ve 6*4 cm ölçülerinde, beyaz fonlu, 1 adet)
 • Vize başvuru mektubu ( Başvuru sahibinin mesleki ve kişisel bilgilerini, telefon numarası, mail adresleri gibi bilgileri içermelidir.)
 • Konaklama yeri rezervasyonları
 • Seyahat belgeleri (Dönüş bileti)
 • Vize ücreti

 Umman Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Umman turistik vize başvuruları gerekli evrakları tarafımıza ulaştırdığınız günden itibaren 1-4 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Diğer vize türlerinde ise sürenin 10 iş gününe kadar çıktığı bilinmektedir. Olabilecek her türlü riski önlemek adına, Aden Global olarak seyahatinizden en az 20 gün önce vize başvurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz.

 Umman Vizesi Ne Kadar?

Umman vize ücreti, başvurduğunuz vize türüne göre değişmektedir. Başvurmadan önce vize ücretlerini öğrenmeli ve ücreti ödemelisiniz. Sizden istenen belgeler arasına ücret makbuzunuzu da eklemelisiniz. Bu nedenle vize ücretlerini bilmeniz önem teşkil etmektedir. Her yıl değişmekte olan ve başvurulan vize türüne göre farklılık gösteren fiyatlar hakkında net bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Umman vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Umman Vize Talep Formu