fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Slovenya Vizesi

Slovenya Vizesi, Eski Yugoslavya’nın bir parçası olan Slovenya, eşsiz doğası ile Güney-Orta Avrupa’nın turistik merkezlerinden biridir. Bir Schengen vizesi olan Slovenya vizesi, Slovenya’yı eğitim, iş veya seyahat için ziyaret eden Türk vatandaşlarının alması gereken bir izin belgesidir. Slovenya’nın vize gerektirip gerektirmediği, hangi belgelerin talep edildiği, başvurunun ne zaman yapılması gerektiği gibi birçok kafa karıştıran soru vardır.  Tüm bu kafa karışıklıklarını gidermek adına, tüm gerekli bilgileri yazımızda sizler için derledik.

Slovenya Vize İstiyor Mu?

Sorunun kısa yanıtı ‘’evettir’’. Umumi (Bordo) pasaport hamili TC vatandaşları vizeye tabidirler. Diplomatik (Siyah) ,Hizmet (Gri) ve yeşil (Hususi) pasaport hamili vatandaşlarımız ise 6 ay içinde yapacakları ziyaretlerde 90 güne kadar vizeden muaftırlar. Fakat bu vatandaşlarımızın da 90 günü aşan ziyaretleri için tıpkı bordo pasaport hamilleri gibi yine bir vizeye ihtiyaçları olacaktır.

Slovenya Vizesi Nasıl Alınır?

Bu noktada yapılması gereken ilk şey doğru vize türünü tespit etmektir. Çünkü Slovenya devleti, temel olarak uzun süreli (d tipi ulusal) ve kısa süreli (c tipi schengen) olmak üzere iki tür vize vermektedir ve her bir vize türü için farklı belgeler talep edilmektedir.

Tabi olduğunuz vize türü belirlendikten sonra sıra gerekli belge ve evrakların toplanması aşamasına gelir. Konsolosluklar, başvuru aşamasında gerekli evrakların güncel listesini sağlamaktadırlar. Fakat süreyle yarışacağınızı göz önünde bulundurarak, Aden Global olarak size başvurunuzdan önce hazırlamanız gereken tüm evrakın doğru ve eksiksiz listesini sunuyoruz.

Ayrıca evrakların toplanmasında dikkat edilmesi gereken, başvuru sonucunu etkileyecek önemli detaylar vardır. Bu aşamada profesyonel bir danışmanlık hizmeti almak reddedilme riskini minimize edecektir. Evrak listesi hazırlanıp, tüm belgeler toplandıktan, temsilcilikler ile gerekli yazışmalar yapıldıktan sonra, nihayet randevu aşamasına geçilir. Bu son aşamada, vize başvuru durumunuz nihayete erecek, başvurunuz olumlu (kabul) veya olumsuz (ret) olarak değerlendirilecektir.

Slovenya Vizesi Nereden Alınır?

Cumhuriyeti’ne seyahat etmeyi düşünen TC vatandaşlarının, başvuru belgelerini hazırladıktan sonra müracaatlarını Ankara Cumhuriyeti Büyükelçiliğine yapabilecekleri gibi,  Ege ve Marmara bölgesinde ikamet edenler müracaatlarını alternatif olarak İstanbul Macaristan Konsolosluğundan da yapabilirler. İstanbul Macaristan Konsolosluğu, bu bölgede ikame eden TC vatandaşları için,  devleti tarafından özel yetkilendirilmiştir.

Slovenya Vizesi Nasıl Alınır

Slovenya Vize Türleri

Slovenya Cumhuriyeti vize türlerini seyahat nedenlerine ve vize sürelerine göre kategorize etmiştir. Bu vize türleri vize başvurusu için gerekli olan belgelerde de bazı farklılıklar göstermektedir.

C tipi vizeler:

 • Slovenya Turistik Vizesi
 • Slovenya Transit Vize
 • Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi

D tipi vizeler:

 • Slovenya Çalışma Vizesi
 • Slovenya Şoför Vizesi
 • Slovenya Eğitim Vizesi
 • Slovenya Erasmus Vizesi

Slovenya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Başvuru Formu: Başvuru formunu online olarak doldurup imzalamanız gerekmektedir.
 • Pasaport: Pasaportunuz seyahatinizi kapsayan süreden en az 3 ay daha uzun süre geçerli olmalı ve veriliş tarihinden itibaren 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • Fotoğraf: Fotoğrafınız son altı ay içinde çekilmiş biyometrik bir fotoğraf olmalıdır. Biyometrik beyaz zemin üzerine basılan fotoğrafın boyutu 4×5 vesikalık fotoğraf olarak belirlenmiştir.
 • Konaklama-Ulaşım belgeleri: Uçuş ve otel rezervasyonlarınız seyahat tarihleriyle uyumlu olmalıdır. Ödemenin yapılmış olması zorunluluğu aranmaz. Seyahatiniz sırasında Schengen Bölgesinde birden fazla ülkeye gidecekseniz, söz konusu yerlere ulaşım ve konaklama ile ilgili belgeleri başvuru dosyasına eklemeniz gerekecektir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası Belgesi: Planlanan seyahat süresinden itibaren 15 gün içinde tüm Schengen ülkelerini ve acil tıbbi tedavi, hastaneye yatış, kaza sonucu ölüm veya hastalık sonucu kişinin ülkesine geri gönderilmesi masraflarını kapsayan, minimum 30.000 Euro tutarında seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekir.
 • Seyahat masraflarını gösteren belge: Ayrıca seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına ilişkin belgeleri başvuru dosyasına eklemeniz gerekecektir. Son 3 aylık banka dekontu, son 3 ayı kapsayan maaş makbuzları, düzenli geliri gösteren belgeler arasındadır.
 • Başvuru sahibi çalışan ise: İşveren tarafından şirketin antetli kağıdına yazılan izin onay belgesinde, seyahat tarihlerini ve dönüş yolculuğunu içeren ayrıntılı bir mektubun dosyaya eklenmesi beklenir. E-devlet’ten alınabilecek SGK istihdam beyannamesi ile hizmet dökümü de ayrıca talep edilir.
 • Şirket sahibi ise: Şirketin ticaret odasına kaydı ve ticaret sicili gazetesinin vergi levhası ile birlikte fotokopisi başvuru dosyasına eklenir.
 • Emekli ise: Banka dekontu ve emeklilik belgesi gibi belgeler de ibraz edilmelidir.
 • Reşit olmayanlar: Başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa, tek başına veya bir ebeveyni ile seyahat ediyorsa, diğer ebeveynden noter onaylı bir muvafakatname talep edilir.

Slovenya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvurunuzun sonuçlanması, başvurduğunuz vizenin türüne göre değişmektedir. C tipi vize kapsamındaki başvurular 14 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. D tipi vize başvuruları ise daha detaylı bir incelemeye tabi tutulduğundan, 6 haftayı bulabilmektedir. Aden Global olarak seyahati planladığınız tarihten en az 1 ay önce başvurunuzu tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Slovenya Vizesi

Slovenya Vize Ücreti 2022

Slovenya vize ücreti, vize türüne bağlı olarak değişir. Özellikle uzun veya kısa süreli vize başvuru ücretleri birbirinden farklıdır. Ayrıca her yıl vize başvuru ücretleri, harç ve damga vergileri artmaktadır. Slovenya vize ücretleri hakkında daha fazla ve net bilgi almak ve başvuru sürecinde danışmanlık desteğimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz, biz de böylece süreci kolaylaştırabiliriz.

Slovenya vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Slovenya Vize Talep Formu