fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Slovakya Vizesi

Slovakya Vizesi, Eski Çekoslovakya’nın bir parçası olan Slovakya, Orta Avrupa’nın turist çekim merkezlerinden biridir. Bir Schengen vizesi olan Slovakya vizesi, Slovakya’yı eğitim, iş veya seyahat için ziyaret eden Türk vatandaşlarının alması gereken bir izin belgesidir. Slovakya’nın vize gerektirip gerektirmediği, hangi belgelerin talep edildiği, başvurunun ne zaman yapılması gerektiği gibi birçok kafa karıştırıcı soru vardır.  Makalemizde, bu kafa karışıklıklarını giderip, Slovakya vizesi hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Slovakya Vize İstiyor Mu?

Burada, yanıtlanması gereken ilk soru, Türkler’in Slovakya vizesine tabi olup olmadığıdır. Slovakya’ya gidecek Türk vatandaşlarından bordo pasaport sahiplerinin vize almaları zorunluyken, gri, yeşil ve siyah pasaport hamillerinin 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize zorunluluğu bulunmamaktadır.

Slovakya Vizesi Nasıl Alınır?

Slovakya vizesi almak isteyen vatandaşların Slovakya Başkonsolosluğu’na başvurmaları gerekmektedir. Bu noktada vize başvuru sürecinin seyahat amacınıza ve orada kalış sürenize göre de değişeceğini söyleyebiliriz. 90 Günden kısa süreli ziyaretler için kişilerin Slovakya Schengen vizesi (C tipi vize) almaları gerekmektedir. 90 günü aşan ziyaretlerde Slovakya D tipi vize alınması zorunludur. Kişilerin İstanbul’daki Slovakya Konsolosluğu’na veya Ankara Büyükelçiliği’ne başvurmaları ve randevu almaları gerekmektedir. Slovakya vize başvuru formu ve gerekli belgeler doldurulduktan sonra başvuru süreci tamamlanır.

Slovakya oturma izni veya çalışma izni gibi işlemler ise vizenizi aldıktan sonra ülkedeki göçmenlik bürosuna başvurarak yapabileceğiniz işlemlerdir. Ek olarak oturma ve çalışma izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Slovakya Vize Başvurusu

Slovakya vize başvurusu için konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlarla Slovakya Konsolosluğuna, Büyükelçiliğine veya vize başvuru merkezlerine gitmek gerekmektedir. Vize başvuru merkezleri ve atanmış seyahat acenteleri sadece başvuru sürecinde size yardımcı olacaktır. Bunun dışında vize verilip verilmeyeceğine konsolosluk ve elçilik karar verebilir. Konsolosluklar Schengen vize başvurularını aracı kurumlardan 90 günden daha kısa süreli seyahatlerde kabul edebilirler. Ancak uzun süreli seyahatler için verilen d tipi vizeler için konsolosluklara ve elçiliklere şahsen başvurmak zorunludur.

Slovakya vize randevu işlemi tamamlandıktan sonra sizden istenen evrak ve belgeleri doldurup yetkili kurumlara teslim etmeniz ve sonucu beklemeniz gerekmektedir.

Slovakya Vizesi Nasıl Alınır

Slovakya Vize Randevusu

Vize almak isteyen kişilerin belgelerini yetkili kurumlara teslim edebilmeleri için öncelikle Slovakya vizesi randevusu almaları gerekmektedir. Bu randevu başvurusu Slovakya Büyükelçiliği ve Slovakya Başkonsolosluğu’na yapılır. Bu kurumlara ek olarak, yetkili kurumların yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri üzerinden de online randevu alınabilmektedir. Slovakya vizesi için randevu alırken seyahat tarihinize göre uygun bir tarihte randevu almanız gerekmektedir. Randevu tarihinden itibaren vize başvurusunu gözden geçirmek ve onaylamak için yeterli zamanınız olmalıdır.

Kısa süreli ve turistik vize türleri için ise büyükelçiliğe veya başkonsolosluğa değil vize başvuru merkezlerine başvurmanız gerekmektedir. Uzun süreli vize türleri, özellikle çalışma vizeleri için ana yetkili kurumlardan randevu almanız ve belgelerinizi ibraz etmeniz gerekmektedir.

Slovakya Vizesi Nereden Alınır?

Slovakya vizesi için aldığınız vize türüne bağlı olarak doğrudan konsolosluklara ve elçiliklere, seyahat acentelerine ve vize başvuru merkezlerine başvurabilirsiniz. Ancak vizenin onay süreci tamamen konsoloslukların ve elçiliklerin yetkisi altındadır. Yani başvurunuzu başka bir yere yapabilmenize rağmen vize alacağınız yerler Slovakya Konsolosluğu ve Slovakya Büyükelçiliği’dir. Başvuru sonrasında Slovakya vizesi sorgulama işlemi yaparak başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz.

Slovakya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Slovakya vizesi için gerekli evraklar eksiksiz olarak tamamlanmalı ve sonrasında da yetkililere teslim edilmelidir. Bu belgele içinde eksik olmaması halinde kişilerin vizesi kısa sürede onaylanabilir. Slovakya vize başvurularında talep edilen belgelerden başlıcaları şunlardır;

 • Pasaport (10 yıldan eski olmamalı ve seyahat bitiminden itibaren 3 ay daha geçerli olmalı)
 • Slovakya vize başvuru formu (İngilizce veya Slovakça doldurulmuş olması gerekir)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş olmalı)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Yolculuk ve konaklama bilgileri
 • 3 aylık maaş bordrosu, banka hesap cüzdanı ve hareketleri (ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır)
 • 18 yaşından küçük olanlar için yalnız seyahatlerde ebeveynden alınan noter tasdiki gerekir.
 • Vize ücretinin ödendiğini gösteren dekont

Slovakya Vize Türleri

Slovakya seyahatleri için çıkartılan farklı vize türleri bulunmaktadır. Müracaat sahibinin, ülkeyi ziyaret etme amacına göre vize türlerinden uygun olanına başvurması gerekir. Her yıl on binlerce Türk turist ülkeyi ziyaret ettiğinden, en sık başvurulan vize türlerinden birinin de Slovakya turist vizesi olması şaşırtıcı değildir. Turist vizesinin dışında diğer popüler vize türleri ise şunlardır:

 • Slovakya Eğitim ve Araştırma Vizesi
 • Slovakya Transit Vize
 • Slovakya Kültürel ve Sportif Faaliyetler Vizesi
 • Slovakya Ticari Ziyaret/Konferans Vizesi
 • Slovakya Aile Ziyareti Vizesi
 • Slovakya Şoför Vizesi

Slovakya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Slovakya vizesinin kaç gün verileceğini merak edenler için net bir tarih vermek zordur. Genelleme yapacak olursak, başvuru süreci tamamlandıktan sonra ortalama 15 gün içinde vizeniz teslim edilir. Bu nedenle seyahat tarihinizden en az 1 ay önce başvurmanız sizin için daha iyi olacaktır. Önemli gün ve resmi tatillere yakın ortaya çıkan aksaklıklar ve dönemsel yoğunluklar her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Slovakya Vize Ücreti 2022

Slovakya vize ücreti, başvurduğunuz vize türüne göre değişir. Bu sebepten ötürü genel bir fiyat vermek zordur. Başvurmadan önce net vize ücretlerini öğrenmeli ve bu ücreti ödemelisiniz. Sizden istenen belgeler arasına ücret makbuzunuzu da eklemelisiniz. Bu nedenle vize ücretlerini bilmeniz gerekmektedir. Net fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Slovakya vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Slovakya Vize Talep Formu