fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Rusya Vizesi

Rusya vizesi, Türk vatandaşlarının Rusya ziyareti sırasında almaları gereken bir izin belgesidir. Ziyaret amacına göre kişilerin vize durumları değişmesine rağmen, özel pasaportu olanlar dışındaki herkesin vize alması zorunludur. Rusya vizesi almak isteyen vatandaşların başvuru sürecinde bazı şartları yerine getirmeleri ve özellikle gerekli belgeleri hazırlayıp ve başvuru yapmaları gerekmektedir.

Rusya Vize İstiyor Mu?

Rusya’ya vize olup olmadığı veya daha doğrusu Rusya’ya yaptığınız ziyaretler için vize şartı olup olmadığı sorusu sıkça sorulmaktadır. Bunun nedeni, 1 Ocak 2021’den önce Rusya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma nedeniyle 30 günden kısa seyahatlere vize muafiyeti getirilmesidir. Bu nedenle, birçok kişi bu muafiyetin devam ettiğini ve Rusya’ya yaptıkları ziyaret için vize almak zorunda olmadıklarını düşünebilir. Fakat ne yazık ki, yeni düzenlemeyle, Rusya’ya yaptığınız ziyaretler için hala bir vizeye ihtiyacınız vardır.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vize işlemleri doğru ve eksiksiz olarak tamamlandığında vize almamanız için hiçbir neden yoktur. Vize almak için yapmanız gereken ilk şey vize başvurusunda bulunmaktır. Rusya vize başvurusu için Rusya Konsolosluğu tarafından yaptırılan vize merkezlerini tercih edebilirsiniz. Başvurunuz için vize danışmanlığı hizmeti veren kurumlardan da destek alabilirsiniz. Rusya vizesini diğer ülkelerden ayıran en önemli fark, sürecin randevu alınmadan devam etmesidir.

Rusya Vize Ücreti

Rusya vizesi için başvuruda bulunacak olanların gerekli belgeleri hazırlamaları ve doğrudan yetkili vize başvuru merkezlerine göndermeleri gerekmektedir. Başvuru sırasında aracı kurumlar tercih edilmekle birlikte vize başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağına Rus Diplomatik temsilcilikleri karar verecektir.

Rusya Vizesi için Gerekli Belgeler

Rusya vizesi için gerekli belgeler eksiksiz olarak doldurulur ve başvuru merkezlerine teslim edilir. Başvurunuzun olumlu olması ve herhangi bir aksilikten kaçınmak için hangi belgelerin gerekli olduğundan emin olmanız gerekir. Vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vizenin son kullanma tarihini de kapsayacak geçerlilikte pasaport
 • 2 biyometrik fotoğraf
 • Türkiye’de yabancı uyruklular için T.C. oturma izni
 • Rusya’da çalışma veya kalma izni
 • Kişinin seyahatinin sonunda Türkiye’ye döneceğini kanıtlayan belge
 • Türkiye’de nasıl yaşadığınıza ve geçim kaynağınıza göre talep edilen belgeler
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılandığını kanıtlar belgeler

Yukarıda bahsettiğimiz belgeler standart olarak Rusya vizesi için gerekli belgelerdir. Başvurduğunuz vize türüne bağlı olarak farklı belge ve belgeler istenebilir.

Rusya Vize Türleri

Farklı seyahat amaçları için Rusya’ya gitmek mümkün olduğundan, doğal olarak düzenlenen vize türleri de değişmektedir. Rusya turist vizesi en çok tercih edilen ve uygulanan vize türlerinden biridir. Her ülkede olduğu gibi Rusya’da da turist vizesi başvuru süreci çok daha hızlı ve kolaydır. Rusya için uygulanan diğer vize türleri şunlardır:

 • Rusya iş vizesi
 • Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Rusya özel vizesi
 • Rusya eğitim vizesi
 • Rusya transit vizesi
 • Rusya öğrenci vizesi

Rusya oturma izni genellikle iş ve ticaret vizesi için başvuran vatandaşlardan talep edilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi

Çalışma izni almak ve Rusya’da çalışmak isteyenlerin başvurması gereken vize türü çalışma vizesidir. Rusya’daki şirketlerde çalışmak isteyen kişilerin önce çalışma vizesi almaları ve daha sonra bunu yapabilmek için oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bu vize için bireylerin Rusya Konsolosluğuna bireysel olarak başvurmaları gerekmektedir. Bu alandaki yetkili kurumlar İstanbul’daki Rusya Başkonsolosluğu ve Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği’dir. Rusya çalışma vizesi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Diplomanın noter tasdikli kopyası
 • Sağlık sigortası
 • Şirketten davet mektubu
 • Kişinin Rusya’da çalışacağı alanda yetkinlik belgesi

Bunlara ek olarak klasik vize başvurusu için istenen belgeler de yer almalıdır.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya vizesi başvurusu için sizden istenen belgeleri toplamanız ve vize başvuru merkezlerine başvurmanız gerekmektedir. Vize başvuru işlemlerinde herhangi bir sorun yaşanmaması ve vizenizin kısa sürede onaylanması için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Vize başvuru sonucunuz kabul edildikten sonra Rusya’yı dilediğiniz gibi ziyaret edebilirsiniz. Vize başvuruları için önceden randevu almanıza gerek olmadığı için sizden istenen belgeleri doğrudan doldurup başvuruda bulunabilirsiniz.

Rusya Vizesi Kaç Gün Sürer?

Rusya vizesi genellikle ortalama 4-10 gün ile sonuçlanan bir vizedir. Elbette başvuruların yoğun olduğu dönemlerde, tatillerde ve olağanüstü durumlarda süre uzayabilmektedir. Ülkeyi turizm amaçlı ziyaret ediyorsanız veya belirttiğiniz tarihte mutlaka ülkede olmanız gerekiyorsa, seyahatinizden 2 hafta önce başvurmanız çok daha iyi olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir aksilikten etkilenmeyebilirsiniz.

Moskova vize işlemleri bazen ön görüşme gerektirir. Bu tamamen konsolosluğun takdirindedir. Rusya’ya acilen gitmesi gereken kişiler bunun nedenini belirttiğinde, açık vize başvurusu da yapılır. Vizeniz ortalama 3 iş günü içerisinde onaylanacaktır. Bu vizenin onaylanıp verilebilmesi için çok acil bir durumun olması ve bunun konsolosluğa kanıtlanması gerekmektedir. Fakat bu, herkesin kolayca başvurabileceği ve alabileceği bir vize türü değildir.

Rusya Vizesi Nereden Alınır?

Rusya vizesinin nereden alınacağı sorusu bazen kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü diğer ülkelerde olduğu gibi Rusya vizesi için randevu almak ve doğrudan konsolosluğa başvurmak mümkün olmadığından pek çok kişi vizeyi nereden alacağını anlayamayabilir. Rusya vizesi için yetkili vize merkezleri bulunmaktadır. Rusya vize merkezi olarak hizmet veren kurumlar belgelerinizi sizden alır ve sizin adınıza başvuruda bulunur. Daha sonra vize başvurunuzun onaylanması Rus konsoloslukları ve elçilikleri tarafından gerçekleştirilir. Yani temel olarak, size vizeyi veren kurum Rusya diplomatik temsilcilikleridir.

Rusya Vize Ücreti

Rusya vize ücreti, başvuru yapılan vize türüne göre değişmektedir. Eğitim ve turist vizeleri her zaman çok daha uygundur. Çalışma ve iş vizeleri için, ülkede kalış süresi daha uzun olduğu için vize ücretleri de biraz yüksek olabilir. Vize başvurusu sırasında ödeme makbuzunuz dahil edilmemişse, vize başvurunuzu onaylamanız mümkün değildir. Bu nedenle Rusya vize fiyatları hakkında detaylı bilgi almalı ve ödeme işlemini hızlı bir şekilde tamamlamalısınız.

Rusya vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Rusya Vize Talep Formu