fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Romanya Vizesi

Romanya vizesi, Orta Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olan Romanya’yı ziyaret etmek isteyenlerin alması gereken bir izin belgesidir. Her yıl yüzlerce Türk vatandaşı, başta turizm olmak üzere birçok nedenden dolayı ülkeyi ziyaret etmektedir. Avrupa ülkeleri arasında yer aldığından vize süreci hakkında özellikle merak edilen birçok detay vardır. Yazımızda, Romanya vizesi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Romanya Vize İstiyor Mu?

Yasal olarak, bu ziyaretler için vize gereklidir. Romanya’nın vize gerektirip gerektirmediği sorusunun cevabı kesinlikle “evet”tir. Romanya’ya gidecek Türk vatandaşlarının vize almaları zorunludur.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya vizesinin nasıl alınacağı ve sürecin nasıl yönetileceği vurgulanmalıdır. Vize alma işlemleri asla garanti görülmemelidir. Yetkililerin özellikle Schengen vizesi türünde çok daha dikkatli ve titiz olduğu unutulmamalıdır. Romanya vizesi almak isteyenlerin talep edilmiş belgeleri doldurarak Ankara Romanya Büyükelçiliği, İstanbul Romanya Başkonsolosluğu veya İzmir Romanya Konsolosluğu’na başvurmaları gerekmektedir. Tabii ki, bu resmi diplomatik temsilciliklere gitmeden önce randevu almak gerekmektedir. Randevu koşulları hakkında bilgi edinmek ve randevu almak için Romanya Konsolosluklarının web sitelerini inceleyebilir veya bize ulaşabilirsiniz.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır

Romanya vize başvuru formu başta olmak üzere istenen tüm belgeler yetkili diplomatik kurumlara teslim edilir ve vize süreci başlatılır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra size bu konuda bir geri bildirim verilecektir.

Romanya Schengen Vizesi

Romanya Schengen vizesi ile seyahat edebilecek ülkelerden biri. Avrupa Birliği ülkelerini kapsayan Schengen vizesi aslında o bölgedeki tüm ülkelerin ortak vizesidir. Bu ülkeler kendi aralarında özgürce seyahat etme fırsatına sahipler. Bu nedenle onlar için seyahat son derece rahat ve sorunsuzdur. Schengen vizesinin ülkemiz için en önemli kolaylığı tek tip olmasıdır. Başka bir deyişle, Romanya için Schengen vizesi aldığınızda, diğer Schengen ülkelerine girme hakkınız vardır. Romanya vizesi ile hangi ülkelere gidebileceğinizi sorarsanız, tüm Schengen ülkelerine gidebileceğinizi söyleyebiliriz.

Romanya Vizesi için Gerekli Belgeler

Romanya vizesi için gerekli belgeler nelerdir ve bu belgelerin nasıl doldurulacağı çok önemlidir. Çünkü vize başvurunuzun onaylanması tamamen vize belgelerinin eksiksiz ve doğru hazırlanmış olmasına bağlıdır. Bu süreçte sizden istenen belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Seyahatin bitiminden itibaren 6 ay daha geçerli pasaport
 • 2 biyometrik resim
 • Romanya vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkamet belgesi
 • Bireylerin mali durumlarını, bordrolarını ve varsa kira gelirlerini gösteren belgeleri gösteren hesap özeti.
 • Seyahat belgeleri
 • Konaklama ile ilgili belgeler
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Çalışanlar için; izin, istihdam beyanı, SGK hizmet beyanı, bordro, imza sirküleri vb.
 • İşverenler için; vergi levhası, şirket ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri ve faaliyet belgesi
 • 18 yaşın altındaki kişiler için; ebeveynlerden noter onaylı onay mektubu
 • İş vizeleri için; iş daveti

Romanya vizesi için gerekli belgeler yukarıdaki gibidir. Bu belgeleri eksiksiz doldurduktan sonra başvuru için kullanabilirsiniz.

Romanya Vize Türleri

Romanya vize türleri, kişilerin seyahat etmek istedikleri amaca göre değişiklik göstermektedir. Bu vize türleri bilinmeli ve buna göre uygulanmalıdır. Bu vize türleri aşağıdaki gibidir;

 • Romanya turist vizesi
 • Romanya aile ziyareti vizesi
 • Romanya iş vizesi
 • Romanya öğrenci vizesi
 • Romanya transit vizesi
 • Romanya aile birleşimi vizesi
 • Romanya havaalanı vizesi
 • Romanya kültür vizesi
 • Romanya bilimsel araştırma vizesi
 • Romanya dini faaliyetler vizesi
 • Romanya sürücü vizesi

Romanya Çalışma Vizesi

Romanya çalışma vizesi, Romanya’ya sadece çalışmak amacıyla gitmek isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize çalışma izni ve oturma izni gibi vize türleri arasındadır. Her ülkede olduğu gibi Romanya’da da çalışma izni için o ülkeden bir davet mektubu gerekmektedir. Ayrıca Romanya Göçmenlik Bürosu bir çalışma izni belgesi göndermelidir. Bu izin ne yapacağınızı açıkça belirtmelidir. Romanya çalışma vizesi için gerekli ekstra belgeler de mevcuttur. Standart vize belgelerine ek olarak, çalışma vizesi için sizden ek belgeler istenir.

Romanya Vize Turistlik

Romanya Vize Başvurusu

Romanya vize başvurusu son derece dikkatli ve titizlikle yapılmalıdır. Vize sürecinde bireylerin gerekli belgeleri eksiksiz doldurmaları gerekmektedir. Ayrıca, bu süreçte doğru ifadenin son derece önemli olduğunu belirtmeliyiz. Vize almak istediğinizde, yanlış veya eksik bilgi vermeniz durumunda vize başvurunuz reddedilecektir. Durumun ciddiyetine bağlı olarak da para cezasına çarptırılabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yetkili kurumlardan randevu almak ve vize randevunuzda belgelerinizi teslim etmek. Romanya vize randevu işlemleri hakkında bilgi almak ve vize işleminizi kolaylaştırmak için danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Romanya Vizesi Kaç Gün Sürer?

Romanya vizesinin kaç gün verileceği konusu önemlidir. Çünkü vizenin kaç gün verileceğine göre başvuru tarihinizi belirlemeniz gerekiyor. Genel olarak vizenin gözden geçirilmesi ve sonuçlandırılması 10-15 gün sürer. Size başvururken bu süreyi göz önünde bulundurabilirsiniz. Süreci garanti altına almak için 1 ay önceden vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Çünkü, dönemsel yoğunluklar ve belgelerdeki bazı detaylar süreci uzatabilmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak ideal başvuru süresinin 15 gün ile 1 ay arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Schengen vizesi koşulları gereği de en erken 3 ay önceden başvuru hakkınız bulunmaktadır.

Romanya Vize

Romanya Vizesi Nereden Alınır?

Romanya vizesi almak için yetkili kurumlar Ankara’daki Romanya Büyükelçiliği, İstanbul’daki Romanya Başkonsolosluğu ve İzmir’deki Romanya Konsolosluğu’dur. Bu kurumlara başvurmanız gerekmektedir, zira gerekli incelemeleri yapacak olan bu kurumlardır. Başka bir deyişle, bunlar size vize verecek makamlardır. Başvurunuzdan sonra Romanya vizesi sorgulama işlemi yaparak vize başvurunuzun sonucunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Romanya Vize Ücreti

Romanya vize ücreti, başvurduğunuz vize türüne bağlıdır. Her vize türü için aynı ücreti ödemezsiniz. Ayrıca, vize ücreti öğrenci veya çalışan olmanıza bağlı olarak değişir. Bu konuda daha net bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Romanya vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Romanya Vize Talep Formu