fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Polonya Vizesi

Polonya vizesi, Polonya’yı eğitim, iş veya seyahat için ziyaret eden Türk vatandaşlarının alması gereken bir izin belgesidir. Polonya bir Schengen ülkesi olduğundan, temel olarak bir Schengen vizesi için başvurmak gerekmektedir. Polonya’nın vize gerektirip gerektirmediği veya doğrudan Polonya vizesine başvurup başvurmayacağı gibi birçok kafa karıştırıcı konu vardır.  Makalemizde, bu kafa karışıklıklarını giderip, Polonya vizesi hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Polonya Vize İstiyor Mu?

Burada, yanıtlanması gereken ilk soru, Türkler’in Polonya vizesine tabi olup olmadığıdır. Polonya’ya gidecek Türk vatandaşlarından bordo pasaport sahiplerinin vize almaları zorunluyken, gri, yeşil ve siyah pasaport hamillerinin vize zorunluluğu bulunmamaktadır.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya vizesi almak isteyen vatandaşların Polonya Başkonsolosluğu’na başvurmaları gerekmektedir. Bu noktada vize başvuru sürecinin seyahat amacınıza ve orada kalış sürenize göre de değişeceğini söyleyebiliriz. 90 Günden kısa süreli ziyaretler için kişilerin Polonya Schengen vizesi (C tipi vize) almaları gerekmektedir. 90 günü aşan ziyaretlerde Polonya D tipi vize alınması zorunludur. Kişilerin İstanbul’daki Polonya Konsolosluğu’na veya Ankara Büyükelçiliği’ne başvurmaları ve randevu almaları gerekmektedir. Polonya vize başvuru formu ve gerekli belgeler doldurulduktan sonra başvuru süreci tamamlanır.

Polonya oturma izni veya çalışma izni gibi işlemler ise vizenizi aldıktan sonra ülkedeki göçmenlik bürosuna başvurarak yapabileceğiniz işlemlerdir. Ek olarak oturma ve çalışma izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Polonya Vizesi Nereden Alınır?

Polonya vizesi için aldığınız vize türüne bağlı olarak doğrudan konsolosluklara ve elçiliklere, seyahat acentelerine ve vize başvuru merkezlerine başvurabilirsiniz. Ancak vizenin onay süreci tamamen konsoloslukların ve elçiliklerin yetkisi altındadır. Yani başvurunuzu başka bir yere yapabilmenize rağmen vize alacağınız yerler Polonya Konsolosluğu ve Polonya Büyükelçiliği’dir. Başvuru sonrasında Polonya vizesi sorgulama işlemi yaparak başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz.

Polonya Vize

Polonya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Polonya vizesi için gerekli evraklar eksiksiz olarak tamamlanmalı ve sonrasında da yetkililere teslim edilmelidir. Bu belgele içinde eksik olmaması halinde kişilerin vizesi kısa sürede onaylanabilir. Polonya vize başvurularında talep edilen belgelerden başlıcaları şunlardır;

 • Daha önce alınmış Schengen vizesi varsa fotokopisi
 • Vize talep dilekçesi
 • Çalışanlar için; vize talep dilekçesi, SGK hizmet dökümü, izin belgesi, işe giriş bildirgesi, vergi levhası ve imza sirküleri, 3 aylık maaş bordrosu gibi
 • İşverenlerden ek olarak; vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, 4B hizmet dökümü, faaliyet belgesi, şirket hesabının banka dökümleri vb.
 • Devlet memurlarından ek olarak; görev kimlik kartı, çalışma belgesi ve bağlı olduğu kurumdan izin belgesi.
 • Seyahatin bitim tarihinden sonra 3 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • Polonya vize başvuru formu
 • Biometrik resim 2 adet
 • Tam vukuatlı olacak nüfus kayıt örneği
 • Nüfus kimlik fotokopisi
 • Konaklama için kullanılacak yerlerin rezervasyon bilgileri
 • Evliyseniz evlilik cüzdanı
 • Finansal durumu net biçimde gösteren belgeler (3 aylık hesap dökümü, maaş bordrosu, araç ruhsatı, tapu vb.)
 • Seyahat için kullanılan uçak için biletler

Polonya d tipi vize için gerekli evraklar da aşağı yukarı aynıdır. Kişilerin sadece başvuru formunda hangi tip vize için başvuru yaptığını belirtmesi gerekir.

Polonya Vize Randevusu

Vize almak isteyen kişilerin belgelerini yetkili kurumlara teslim edebilmeleri için öncelikle Polonya vizesi randevusu almaları gerekmektedir. Bu randevu başvurusu Polonya Büyükelçiliği ve Polonya Başkonsolosluğu’na yapılır. Bu kurumlara ek olarak, yetkili kurumların yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri üzerinden de online randevu alınabilmektedir. Polonya vizesi için randevu alırken seyahat tarihinize göre uygun bir tarihte randevu almanız gerekmektedir. Randevu tarihinden itibaren vize başvurusunu gözden geçirmek ve onaylamak için yeterli zamanınız olmalıdır.

Polonya Vizesi

Kısa süreli ve turistik vize türleri için ise büyükelçiliğe veya başkonsolosluğa değil vize başvuru merkezlerine başvurmanız gerekmektedir. Uzun süreli vize türleri, özellikle çalışma vizeleri için ana yetkili kurumlardan randevu almanız ve belgelerinizi ibraz etmeniz gerekmektedir.

Polonya Vize Türleri

Polonya seyahatleri için çıkartılan farklı vize türleri bulunmaktadır. Müracaat sahibinin, ülkeyi ziyaret etme amacına göre vize türlerinden uygun olanına başvurması gerekir. Her yıl on binlerce Türk turist ülkeyi ziyaret ettiğinden, en sık başvurulan vize türlerinden birinin de Polonya turist vizesi olması şaşırtıcı değildir. Turist vizesinin dışında diğer popüler vize türleri ise şunlardır:

 • Polonya Eğitim ve Araştırma Vizesi
 • Polonya Transit Vize
 • Polonya Kültürel ve Sportif Faaliyetler Vizesi
 • Polonya Ticari Ziyaret/Konferans Vizesi
 • Polonya Aile Ziyareti Vizesi
 • Polonya Şoför Vizesi

Polonya Vize Başvurusu

Polonya vize başvurusu için konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlarla Polonya Konsolosluğuna, Büyükelçiliğine veya vize başvuru merkezlerine gitmek gerekmektedir. Vize başvuru merkezleri ve atanmış seyahat acenteleri sadece başvuru sürecinde size yardımcı olacaktır. Bunun dışında vize verilip verilmeyeceğine konsolosluk ve elçilik karar verebilir. Konsolosluklar Schengen vize başvurularını aracı kurumlardan 90 günden daha kısa süreli seyahatlerde kabul edebilirler. Ancak uzun süreli seyahatler için verilen d tipi vizeler için konsolosluklara ve elçiliklere şahsen başvurmak zorunludur.

Polonya vize randevu işlemi tamamlandıktan sonra sizden istenen evrak ve belgeleri doldurup yetkili kurumlara teslim etmeniz ve sonucu beklemeniz gerekmektedir.

Polonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya vizesinin kaç gün verileceğini merak edenler için net bir tarih vermek zordur. Genelleme yapacak olursak, başvuru süreci tamamlandıktan sonra ortalama 15-30 gün içinde vize verilebilir. Bu nedenle seyahat tarihinizden en az 1 ay önce başvurmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Önemli gün ve resmi tatillere yakın ortaya çıkan aksaklıklar ve dönemsel yoğunluklar her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Polonya Vize Ücreti 2022

Polonya vize ücreti, başvurduğunuz vize türüne göre değişir. Bu sebepten ötürü genel bir fiyat vermek zordur. Başvurmadan önce net vize ücretlerini öğrenmeli ve bu ücreti ödemelisiniz. Sizden istenen belgeler arasına ücret makbuzunuzu da eklemelisiniz. Bu nedenle vize ücretlerini bilmeniz gerekmektedir. Net fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Polonya vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Polonya Vize Talep Formu