fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Özbekistan Vizesi

Özbekistan Vizesi Nasıl Alınır?

Özbekistan vizesi, Özbekistan Konsolosluklarına şahsen başvurarak veya Özbekistan vize işlemleri için hizmet veren Özbekistan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize hizmetleri aracılığıyla tamamlayabilirsiniz

Özbekistan vizesi alabilmek için Özbekistan vize başvuru usulünün yerine getirilmesi zorunludur. Bu bağlamda, gerekli belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması ve beyan edilmesi gerekmektedir.

Özbekistan’a Vize için Gerekli Evraklar

Aden Global olarak diplomatik kanalların başvuru şartlarından ödün vermeden yolcularımızın işlemlerini hızlandırmak amacıyla hizmet vermekteyiz. İşlemlerinizi hızlandırmak için Özbekistan vizesi için gerekli belgeleri en aza indirdik. Aşağıdaki belgeleri İstanbul merkez ofisimize teslim etmeniz halinde Özbek vize başvurunuzu gecikmeden tamamlayacağız.

  • Üç ay geçerliliği olan pasaport
  • Pasaport ölçütlerine uygun 2 adet biometrik fotoğraf
  • Teleks numarası
  • Türkiye’de şirket antetli kağıda yazılan işçi ve işverenlere dilekçe
  • Taahhütname

Özbekistan grup vizesi, Özbekistan uzun süreli ikamet vizesi, Özbekistan aile birleşimi vizesi için gerekli evrak listesi yukarıda belirtilen kısa süreli Özbekistan vizesi için gerekli evrak listesinden farklıdır. Özbekistan Başkonsolosluğu’ndan uzun süreli Özbekistan vizeleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yine Türkiye Cumhuriyeti’nin Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) ve Özel (Yeşil) Pasaportlarıyla yapılan Özbekistan vize başvurularında gerekli belgeler değişebilir. Ek belgeler sunmanız gerekirse, temsilcimiz bu konuda sizi bilgilendirecektir.

Özbekistan Vizesiz Gitmek Mümkün mü?

Diplomatik pasaport hamilleri hariç tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Özbekistan vize işlemlerine tabidir. Özbekistan’a seyahat edecek umuma mahsus pasaport vatandaşları bu seyahat için Özbekistan vize işlemlerine tabidir. Aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti Özel ve Hizmet Pasaportuna sahip vatandaşlarımızın Özbekistan’a vize alarak seyahat etmeleri zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah/Kırmızı) pasaport hamilleri Özbekistan vize işlemlerinden muaftır.

Havaalanında ve sınır kapılarında Özbekistan kapısı vizesi almak mümkün değildir. Vatandaşlarımız Özbekistan vize başvurularını kabul eden vize hizmetleri aracılığıyla başvurularını tamamlayabilirler.

Özbekistan vize işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmeniz için Özbek vize başvurusu için uygunluk şartlarının eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Özbekistan Büyükelçiliği ve Özbekistan Başkonsolosluğu eksik ve eksik başvuru dosyalarını işlememektedir. Temel olarak 3 belgeden oluşan Özbekistan vize başvuru belgelerini İstanbul merkez ofisimize gönderirseniz, Özbekistan vize işlemlerinizi en kısa sürede tamamlarız.

Teleks numarası olmayan vatandaşlarımız için vize işlemleri ortalama 10-20 iş günü sürmektedir. Yolcularımızdan vize işlem sürelerini dikkate alarak seyahatlerini tamamlamalarını rica ederiz. Özbekistan’da kapı vizesi başvurusu olmadığını hatırlatırız. Özbekistan’a seyahat etmeyi planlayanların vizelerini Türkiye’deki seyahatlerinin amacına ve süresine uygun olarak almaları gerekmektedir. Özbekistan’a giriş yapan vatandaşlarımızın geçici ikametgahlarını kaldıkları otel veya yabancılar emniyet müdürlüğü aracılığıyla 3 gün içinde tescil ettirmeleri gerekmektedir.

Özbekistan Vize Davetiye

Özbekistan vizesi için başvuru sürecinde davetiye ve beyanının bulunması zorunludur. Özbekistan’a vize için davet belgesi olmayan bu ülkeye yapılan vize başvuruları istisnai durumlar dışında kabul edilmez. Özbekistan’a vize başvurusu yapacak vatandaşların bu ülkedeki ailelerinden, akrabalarından, arkadaşlarından veya ticari ortaklarından davetiye belgesi (teleks numarası) almaları gerekmektedir.

Özbekistan’dan gelen bir davet fiziksel bir davet değildir. Seyahat amacınıza bağlı olarak Özbekistan Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’deki Özbekistan Büyükelçiliği’ne veya Özbekistan Başkonsolosluğu’na gönderilecek teleks numarasından oluşur.

Özbekistan vize başvuru işlemleri için Özbekistan devletinden alınacak davet belgesinin Özbekistan Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanması gerekmektedir. Teleks Numarası, referans numarası olan Özbekistan Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış bir belgedir. Bu sayı olmadan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları istisnai durumlar dışında Özbekistan’a vize başvurusunda bulunamayacaklardır. Özbekistan vizesi için zorunlu olan teleks numarası belgesini ailenizden veya Özbekistan’daki iş ortağınızdan almayı unutmayın. Teleks numarası olmayan vatandaşlarımızın alınma süreci hakkında yetkilimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Öncelikle, teleks numarasına sahip olan yolcuların vize başvurularının, olmayanlara göre çok daha hızlı neticelendiğini belirtmek gerekir. Aden Global olarak, teleks numaralı müracaat sahiplerinin prosedürlerini 3 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktayız. Teleks numarasına henüz sahip olmayan danışanlarımız için gerekli bilgilendirmeyi ve desteği şirketimiz yapacaktır. Teleks numarasını, sizin adınıza Konsolosluktan 10 ila 20 iş günü içerisinde temin etmekteyiz. Seyahat planlamanızda bu hususu göz önünde bulundurmanızı rica ederiz.

Ayrıca ize başvurularının sonuçlanma süreleri İki ülkenin resmi tatil günlerine denk geldiğinde, yoğunluk sebebiyle uzamaktadır.  Bu yüzden vize danışmanlığı talebinizi bize Özbekistan seyahatinizden en geç 20 gün bildirmeniz gerekmektedir.  Keza, Özbekistan Konsolosluğu vize başvurularını yalnızca salı ve perşembe günleri işlemektedir. Haftanın diğer günleri yapılan başvurular, ancak istisnai durumlar söz konusu olduğunda kabul edilmektedir.

 Özbekistan Vize Ücreti 2022

Özbekistan konsolosluğu vize ücreti; diğer ülkelerin vize başvuru ücretlerine göre bazı farklılıklar etmektedir. Özbekistan Konsolosluğu’nun vize ücreti, başvuru sırasında bazı nedenlerden dolayı Özbekistan Konsolosluğu sistemine göre şekillenmektedir. Özbekistan vize ücreti Özbekistan Konsolosluğu tarafından belirlenen harç ve hizmet ücretinden oluşmaktadır. Özbekistan vize ücreti, başvuru sahibinin seyahat nedenine ve talep edilen vizenin süresine bağlı olarak değişebilir.

Özbekistan vize ücretleri; Özbekistan tek giriş vizesi, Özbekistan çoklu giriş vizesi (çoklu), 10 veya daha fazla kişilik gruplar için Özbekistan grup vizeleri ve Özbekistan transit vize ücretleri. Özbekistan Cumhuriyeti ayrıca ülkeden transfer yapacak kişilerden transit vize talep etmektedir. Özbekistan transit vizesi 72 saate kadar ve çift giriş olmak üzere ikiye ayrılır. Özbekistan vize ücretleri de şartlara göre güncellenebilir. Özbekistan vize ücretleri ile ilgili detaylı bilgiyi yetkililerimizden e-posta ile talep edebilirsiniz.

Kısacası Özbekistan Konsolosluğu sistemine göre değişen vize başvuru ücretlerini belirleyen faktörler;

Özbekistan devletinden alınacak davetiye (teleks numarası) belgesinin içeriğidir. Örneğin Özbekistan devletinden alınacak teleks numarası, tek girişli Özbekistan vizesi, çoklu girişli Özbekistan vizesi, ekspres Özbekistan vizesi, ekspres teleks numarası gibi bilgilerden oluşabilir. Bu bilgiler Özbekistan Konsolosluğu’nun vize ücretlerini belirlemesini ve farklılaştırmasını sağlayan faktörlerdir.

Yine Özbekistan konsolosluğu vize ücretleri Türkiye Cumhuriyeti’nin yeşil, gri ve siyah pasaport kategorilerine göre değişmektedir.

16 Yaşın altındaki çocuklar vize ücretlerinden muaftır, ancak yaştan bağımsız olarak ABD vatandaşlarından vize ücreti alınması gerekmektedir.

ABD, Japonya, Türkmenistan, Tacikistan ve Kırgızistan vatandaşlarından parite bazında farklı vize ücretleri alınmaktadır.

Türkiye’deki Yabancılar Özbekistan’a Nasıl Vize Başvurusunda Bulunur?

Türkiye’den Özbekistan’a vize başvurusu yapacak yabancılar ancak belirli şartları yerine getirdikleri takdirde vize başvurusunda bulunabileceklerdir. Bu kişilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti oturma izni belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Türkiye oturma iznine sahip yabancıların öncelikle bu belgenin geçerlilik süresinin en az bir ay olmasını sağlamaları gerekmektedir. Geçerlilik süresi 6 ay olmayan Türkiye Cumhuriyeti oturma iznine sahip yabancılar, istisnai durumlar dışında Türkiye’den Özbekistan’a vize başvurusunda bulunamazlar.

Özbekistan vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Özbekistan Vize Talep Formu