fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Mısır Vizesi

Mısır vizesi, ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının ihtiyaç duyduğu bir izin belgesidir. Ülkemizden birçok kişi her yıl Mısır’ı ziyaret etmek için vize başvurusunda bulunuyor. Ülkeyi turizm, iş veya ticaret için ziyaret ederken vize başvurusunda bulunmak bir zorunluluktur. Öte yandan birçok insan Mısır ziyaretlerinin vize gerektirip gerektirmediğini merak ediyor. Mısır ziyaretleriniz için, her ne sebeple olursa olsun, vize başvurusunda bulunmanız ve sizden istenen vizeyi almanız gerekmektedir.

Mısır için Vize Gerekli mi?

Mısır için vize gerekip gerekmediği sorusuna cevap vermemiz gerekirse, evet, Mısır ziyaretleriniz için vize almalısınız. Yeşil, siyah ve gri pasaportlu vatandaşların, birçok ülkeye yapılan ziyaretlerde olduğu gibi belirli bir süre vizeye ihtiyacı yoktur. Standart bordo pasaportu olan vatandaşların ise tüm seyahatleri için vize almaları gerekmektedir.

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır vizesi almak isteyenlerin Mısır vize işlemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları ve süreci etkin bir şekilde yönetebilmeleri gerekmektedir. Mısır gibi ülkelere vize başvurusu yapanlar vize belgelerini konsolosluklara veya elçiliklere değil vize başvuru merkezine teslim edebilirler. Bunun için randevu almanıza gerek yok. İstenen belgeleri hazırlayarak doğrudan başvurabilirsiniz.

Mısır vize başvuruları online olarak da yapılabilmektedir. Bu durumda, istediğiniz belgeleri sisteme yükleyebilirsiniz. Tüm bu süreçte yapılması ve dikkat edilmesi gereken en önemli detay belgelerin eksiksiz olmasıdır.

Mısır Vize

Mısır Vizesi için Gerekli Belgeler

Mısır vizesi için gerekli belgeler tamamlanır, başvuru süreci başlatılır ve kısa sürede olumlu sonuç sağlanır. Başvuru sürecinde belgelerin eksiksiz olması Mısır vizesi için son derece önemlidir. Aksi takdirde konsolosluk sizi görüşme için arayabilir ve başvuru sonucunuz olumsuz olabilir. Başvuru sürecinde sizden istenen belgeler:

 • İngilizce doldurulmuş Mısır vize başvuru formu
 • 10 yıldan eski olmayan, vize süresinin dolduğu tarihten 6 ay daha fazla geçerliliği olan pasaport fotokopisi.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 biyometrik fotoğraf
 • Seyahatiniz boyunca geçerli seyahat sağlık sigortası
 • Vize talep dilekçesi
 • Uçuş ve otel rezervasyon belgeleri
 • Öğrenciler için; öğrenci belgesi, banka dekontu, sponsor dilekçesi
 • Çalışanlar için; şirket tarafından yazılan dilekçe

Mısır Vize Türleri

Mısır vize işlemleri, başvuru yapılan vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Birçok farklı vize türüne başvurmak mümkündür. Mısır’a seyahat amacıyla başvuracak olanların alabileceği vize türleri şunlardır:

 • Mısır turist vizesi, ülkeyi turizm amaçlı ziyaret edecek vatandaşların uyguladığı vizedir.
 • C Tipi vize, Türk vatandaşlarının 90 günü geçmeyen ziyaretler için başvurdukları vizedir.
 • Mısır ticari ve iş seyahati vizesi, Mısır’a iş amacıyla gidecek kişilerin uyguladığı vize türüdür.
 • Mısır’da aile, akraba, arkadaş ziyareti için vize türü
 • Mısır’da kültürel ve sportif faaliyetler için vizeler
 • D Tipi vize, Mısır’a 90 günden fazla ziyaretler için alınan vize türüdür.
 • Mısır transit vizesi, farklı bir ülkeye giderken Mısır’a uğramanız gerektiğinde sizden istenen vizedir.

Mısır Çalışma Vizesi

Mısır çalışma vizesi, ülkede oturma izni almak ve çalışmak isteyen kişilerin başvurduğu vize türüdür. Çalışmak için ülkeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşlar 1-3-5 yıllık oturma izni için başvurabilirler. İlk kez başvuran vatandaşlara genellikle 1 yıllık oturma izni verilir ve o yılın sonunda kişilerin gerekçelerine göre oturma izni uzatılır. Çalışma vizesi için başvuran ve çalışma vizesi olan vatandaşların ülkeye gittiklerinde yabancılar dairesinde çalışma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Mısır vizesine başvururken, Türk vatandaşlarının çalışma izni için şahsen başvurmaları gerekmektedir. Çalışma vizesi için farklı vize türleri vardır:

 • Uzun süreli çalışma için çalışma izni
 • 1 yıldan az sözleşmeli işçi için çalışma izni
 • Mevsimlik işçi için çalışma izni

Mısır çalışma vizesi için başvuran vatandaşlar için süreç ortalama 10 ila 21 iş günü sürebilir. Diğer vize türlerinin başvurunun sonuçlandırılması daha kısa sürer. Çalışma vizesi başvurusunda bulunacaklardan ek belge ve evrak istenebilir.

Mısır Vize Başvurusu

Mısır vize başvurusu vize başvuru merkezlerine yapılır ve akıbeti belgelerinizin eksiksiz olarak gönderilip gönderilmediğine bağlıdır. Belgelerinizi eksiksiz olarak teslim etmeniz veya verdiğiniz bilgilerde tutarsızlık olması durumunda konsolosluk sizi görüşme için arayabilir. Aksi takdirde vize süreciniz zorlaşacaktır. Mısır vize başvuru formu da eksiksiz doldurulmalıdır. Bu form hakkında bilinmesi gereken en önemli detay tamamen İngilizce olarak doldurulmuş olmasıdır. Formunuzu İngilizce olarak doldurduktan sonra, istenen diğer belgelerle birlikte göndermeniz gerekmektedir.

Mısır Vizesi Kaç Gün Sürer?

Mısır vizesinin kaç gün içinde verileceği hususunda mutlaka detaylı bilgi almalısınız. Aksi takdirde seyahat planlarınızda sorun yaşayacaksınız ve vize başvuru sonuçlarınız zamanında sonuçlandırılmayacaktır. Genel olarak konuşursak, turizm ve eğitim için vize başvuruları 7 ila 10 gün, Çalışma ve oturma izni için vize başvuruları 10 ile 21 gün arasında sonuca ermektedir. Bazı istisnai durumlarda vize bu süreler 21 ila 45 güne kadar da çıkabilmektedir.

Kısacası Mısır vizesinin ne zaman verileceği sorusunun cevabı hem başvuracağınız vize türüne hem de genel olarak konsoloslukların yoğunluğuna göre değişecektir. Seyahatlerinizin tarihleri göz önüne alındığında, mümkün olduğunca erken başvurmanız önemle tavsiye edilir.

Mısır Vizesi Nereden Alınır?

Mısır vizesinin nereden alınacağı sorusunun cevabı da çok önemlidir. Vize başvurularında başvuru merkezleri tercih edilmekle birlikte başvuru sonucuna konsolosluklar ve elçilikler karar vermektedir. Mısır konsolosluğu vize işlemleri için yetkili kurumdur. Gönderdiğiniz belgeleri detaylı olarak inceleyecekler ve kısa sürede sonucu size bildireceklerdir. Bazı durumlarda, daha önce de belirttiğimiz gibi, sizi bir mülakat için davet edecekler. Bu görüşmeden sonra, başvurunuzun sonucu hakkında olumlu ya da olumsuz olarak bilgilendirileceksiniz.

Mısır Vize Ücreti

Vize başvuru sürecinde sizden vize başvuru ücreti ve harç talep edilir. Bu ücretler her ülke için farklılık gösterebilir. Mısır vize ücreti de talep edilen vize türlerine göre değişmektedir. Başvurduğunuz vize türüne bağlı olarak vize için ödeyeceğiniz ücret artabilir veya azalabilir. Bu nedenle, net bir fiyat bilgisi vermek zordur.

Mısır vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Mısır Vize Talep Formu