fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Litvanya Vizesi

Litvanya vizesi, Litvanya’yı tatil, iş veya çalışma için ziyaret etmek isteyen vatandaşlar tarafından alınması gereken bir izin türüdür. Yurtdışı seyahat işlemlerinde bilindiği üzere birçok ülke için vize zorunluluğu bulunmaktadır. Litvanya gibi Avrupa ülkeleri için de vize şartı vardır. Litvanya vizesi almak isteyen vatandaşlarımız için vize başvuru ve satın alma sürecinde danışmanlık desteği sağlayarak süreci çok daha kolay hale getiriyoruz.

Litvanya Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya vizesinin nasıl alınacağı sorusu, ülkede çalışmak veya seyahat etmek isteyenler tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. Litvanya Schengen üye ülkeleri arasında yer aldığından ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Ülkeyi 6 aylık bir süre içinde 90 günden fazla ziyaret etmek istemeyen kişilerin C tipi Schengen vizesine ihtiyacı vardır. Uzun süreli ziyaretler için D tipi uzun süreli vize alınması zorunludur.

Litvanya Vizesi Nasıl Alınır

Litvanya vize başvuruları doğrudan konsolosluklara yapılır. C tipi kısa süreli vize almak istediğinizde konsolosluklar tarafından atanan yetkili seyahat acentelerine ve vize danışmanlık merkezlerine de başvurabilirsiniz. D tipi uzun vize içinse doğrudan konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir. Litvanya vizesine başvuracak vatandaşların gerekli şartları yerine getirebilmeleri ve gerekli belgeleri doldurarak başvuru yapabilmeleri gerekmektedir.

Litvanya Schengen Vizesi Nedir?

Litvanya Schengen vizesi, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin kendi aralarında rahatça seyahat etmelerini sağlayan bir vizedir ve AB üyesi olmayan vatandaşların bu ülkeleri ziyaret etmek için almaları gerekir. Litvanya’ya gitmek istediğiniz amaç ne olursa olsun, bu vizeyi almak zorundasınız.

Litvanya Vizesi için Gerekli Belgeler

Litvanya vizesi için gerekli belgeler vize başvurusu yapacak vatandaşları en çok ilgilendiren belgelerdir. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ve başvuru koşullarına uygun olarak sunulması gerekmektedir. Buna göre vatandaşlardan istenen belgeler şunlardır:

 • Litvanya’da kalkış tarihinizden en az 3 ay daha fazla geçerli olan ve 10 yıldan eski olmayan bir pasaport.
 • Tümü büyük harflerle doldurulmuş ve imzalanmış Schengen başvuru formu.
 • Seyahat süresince geçerli olmak üzere en az 30.000 Euro tutarında uluslararası geçerliliği olan sağlık sigortasına ilişkin belge.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 35 * 45 mm ölçütlerinde beyaz fonlu vesikalık fotoğraf
 • İş amaçlı seyahat etmek isteyen kişilerin işverenlerinden davet mektubu, SGK istihdam bildirimi ve izin onayı.
 • Seyahat vizeleri için uçak bileti ve rezervasyon bilgilerinin çıktısı. Bunlara ek olarak seyahat masraflarının karşılanabileceğini gösteren belgeler ve banka belgeleri talep edilmektedir.
 • Şirket sahipleri için; şirket ticaret odası sicil, vergi belgesi ve ticaret sicili gazetesinin fotokopisi
 • Başvuru sahibi öğrenci ise, öğrencilik belgesi
 • 18 Yaşın altındaki kişiler için ebeveynlerden noter onaylı velayet

Litvanya Vize Türleri

Litvanya için vize talebi birçok nedenden dolayı yapılabilir. Bunlar arasında iş, eğitim veya seyahat göze çarpıyor. Vize başvuruları sırasında bireylerin gidecekleri amacı belirtmeleri ve buna göre belgelerini doldurmaları gerekmektedir. Litvanya vize türleri arasında en belirgin olanı çalışma vizesidir. Bu önemli Avrupa ülkesinde çalışmak ve yerleşmek isteyen vatandaşların önce çalışma vizesi, sonra da kalıcı olabilmek için çalışma izni almaları gerekmektedir.

Litvanya Nasıl Gidilir

Litvanya Çalışma Vizesi

Litvanya çalışma vizesi veya izni, çalışmak için ülkeye gitmek isteyen vatandaşlar tarafından alınması gereken vize türüdür. Hem uzun vadeli hem de kısa vadeli bir vizedir. Sahip olduğunuz çalışma vizesi ile Litvanya’da çalışabilir, bir şirket açabilir veya bir şirketle ortaklık kurabilirsiniz. Çalışma izni başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle vize almaları ve daha sonra vizeleri ile Litvanya’da bulundukları bölgedeki göçmenlik bürosuna başvurmaları gerekmektedir. Litvanya çalışma vizesi işlemlerinde standart vize işlemlerinde gerekli belgelere ek olarak farklı evrak ve belgeler talep edilebilir. Bunlar:

 • Litvanya çalışma izni formu (tamamen İngilizce olarak yazılmış olmalıdır).
 • Litvanya’da bulunan şirketin sicil fotokopisi
 • Çalışma izni vize talep dilekçesi
 • Kişi yönetici veya genel müdür ise, şirket tüzüğünün bir kopyası
 • Göçmenlik bürosu tarafından verilen Litvanca özel başvuru formu
 • Çalışacağı şirket tarafından yazılan kaşeli, imzalı davet mektubu
 • Çalıştığı süre boyunca Litvanya’da nerede kalacağını gösteren belge
 • İş kurumu tarafından onaylanmış çalışma izni
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf

Litvanya Vize Başvurusu

Litvanya vize başvurusu için vatandaşların gerekli evrak ve belgeleri eksiksiz doldurmaları ve başvuracakları vize türüne göre yetkili kurumlara başvurmaları gerekmektedir. Litvanya Konsolosluğu’nun resmi web sitesinde gerekli belgeleri görüntüleyebilirsiniz. Bu belgelerle birlikte Litvanya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalı ve yetkili makamlara sunulmalıdır. Belgelerinizi göndermeden önce yetkili kurumdan randevu almanız gerekmektedir. Uzun süreli vize işlemleri için konsolosluktan da randevu almanız gerekmektedir.

Vize başvuru sürecinde hata yapmamak ve süreci sizin için kolaylaştırmak için Litvanya vize danışmanlığı desteğimizden yararlanabilirsiniz. Bu süreçte gerekli evrakların eksiksiz olarak doldurulması ve hataların önüne geçilmesi için deneyim ve uzmanlığımızdan faydalanabilirsiniz.

Litvanya Vizesi Kaç Gün Sürer?

Sonuçlar 7-10 gün içinde size bildirilecektir. Fakat, tatil günleri, konsolosluğun yoğunluğu veya diğer istisnai durumlarda süre uzayabilmektedir. Litvanya vize görüşmesi vb. prosedürel işlemler de ayrıca vizenin temin edilmesinde önemli etkenlerden biridir.

Litvanya Vizesi Nereden Alınır?

Litvanya vizesinin nereden alınacağı konusu çok önemlidir. Çünkü birçok kişi vize vermeye yetkili acentenin vize merkezleri ve seyahat acenteleri olduğunu düşünüyor. Ancak, bu kurumlar sadece aracılardır. Vize başvurunuzu onaylayacak ve size vize verecek olan sadece Türkiye’deki Litvanya konsolosluklarıdır.

Litvanya Vize Ücreti

Litvanya vize ücreti, vizenin hangi amaçla talep edildiğine bağlı olarak değişmektedir. Özellikle uzun veya kısa süreli vize başvuru ücretleri birbirinden farklıdır. Ayrıca her yıl vize başvuru ücretleri, öğrenim ücretleri, harç ve damga vergileri artmaktadır. Litvanya vize ücretleri hakkında daha fazla ve net bilgi alıp başvuru sürecinde danışmanlık desteğimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz, biz de böylece süreci sizin adınıza kolaylaştırabilirsiniz.

Litvanya vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Litvanya Vize Talep Formu