fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Letonya Vizesi

Letonya vizesi, Letonya’ya seyahat edecek yabancıların ülkeye giriş yapabilmeleri için almaları gereken uluslararası geçerliliği olan bir izindir. Letonya vizesi sahibi bir kişi, almaya hak kazandığı vize ile: Letonya’da çalışmak ve yaşamak, turistik gezi yapmak, ailesini, akrabalarını, arkadaşlarını ziyaret etmek ve Letonya’da okumak gibi bir takım haklara sahip olabilecektir. Yazımızda bu vize hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Letonya Vize İstiyor mu?

Letonya Cumhuriyeti’ne seyahat etmeyi planlayan Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Özel (yeşil) pasaportlu Türk vatandaşları 6 ay içinde 90 güne kadar vizeden muaftır. Umuma Mahsus (Bordo) pasaportlu Türk vatandaşlarının ise vize almaları gerekmektedir.

Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya vizesinin nasıl alınacağı sorusunda, yapmanız gereken ilk şey doğru vize başvurusu için vize türünüzü belirlemektir. Çünkü Letonya vizesi türlerine göre uzun vadeli ve kısa vadeli vize olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli Letonya vizeleri C tipi Schengen Vizeleri kapsamına girer. Uzun süreli Letonya vizeleri D tipi Ulusal vize sınıfındadır.

Letonya Vizesi Için Nasıl Başvurulur
Letonya Vize türünü belirledikten sonra, vize başvurusu için gerekli belgelerin bir listesi hazırlanır. Her başvuru türü için gerekli belgelerin listesi ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından verilmektedir. Ayrıca Aden Global ile, vize türünüze göre doğru ve güncel bir Letonya vizesi başvurusu için gerekli belgelerin listesine, başvurunuzdan önce de erişebilirsiniz.

Belgelerinizi toplarken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bu yüzden, gerekirse bir uzmandan bilgi almak vizenizin sonucu için hayati önem taşır. Gerekli belgelerin bir listesi oluşturulur. Letonya Schengen veya Letonya D tipi vize başvuru formları doldurulur. Konsolosluklarla gerekli yazışmalar yapılır ve ardından Letonya vize başvurusu için randevu aşamasına geçilir. Bu aşamanın sonunda başvurunuz reddedilme veya kabul edilme ile sonuçlanacaktır.

Letonya Vizesine Nasıl Başvurulur?

Letonya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının öncelikle seyahat amaçlarına ve sürelerine göre vize türünü belirlemeleri gerekmektedir. Daha sonra Letonya vize belgelerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra vize ücretini ödeyerek hazırladıkları belgelerle Letonya Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunabilirler. Profesyonel vize danışmanlık şirketleri de başvuru sahipleri adına tüm bu süreci yürütebilirler.

Letonya Vize Türleri

Letonya Cumhuriyeti vize türlerini seyahat nedenlerine ve vize sürelerine göre kategorize etmiştir. Bu vize türleri vize başvurusu için gerekli olan belgelerde de  bazı farklılıklar göstermektedir. Letonya Vize türleri aşağıdaki gibidir;

 • İş vizeleri
 • Turist Vizesi
 • Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Kültürel / Sportif Aktivite / Konferans Vizesi
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti için Uzun Süreli Vize
 • Erasmus ve Diğer Değişim Öğrenci Vizeleri
 • Öğrenci (Tam Zamanlı, Yüksek Lisans / Doktora Öğrencisi) Vizesi
 • OCMA Kararı (Başarılı oturma izni durumunda) Vizesi
 • Gönüllü Çalışma Vizesi

Letonya Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Başvuru Formu: Başvuru formunu online olarak doldurup imzalamanız gerekmektedir.
 • Pasaport: Pasaportunuz seyahatinizi kapsayan süreden en az 3 ay daha uzun süre geçerli olmalı ve veriliş tarihinden itibaren 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • Fotoğraf: Fotoğrafınız son altı ay içinde çekilmiş biyometrik bir fotoğraf olmalıdır. Biyometrik beyaz zemin üzerine basılan fotoğrafın boyutu 4×5 vesikalık fotoğraf olarak belirlenmiştir.
 • Konaklama-Ulaşım belgeleri: Uçuş ve otel rezervasyonlarınız seyahat tarihleriyle uyumlu olmalıdır. Ödemenin yapılmış olması zorunluluğu aranmaz. Seyahatiniz sırasında Schengen Bölgesinde birden fazla ülkeye gidecekseniz, söz konusu yerlere ulaşım ve konaklama ile ilgili belgeleri başvuru dosyasına eklemeniz gerekecektir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası Belgesi: Planlanan seyahat süresinden itibaren 15 gün içinde tüm Schengen ülkelerini ve acil tıbbi tedavi, hastaneye yatış, kaza sonucu ölüm veya hastalık sonucu kişinin ülkesine geri gönderilmesi masraflarını kapsayan, minimum 30.000 Euro tutarında seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekir.
 • Seyahat masraflarını gösteren belge: Ayrıca seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına ilişkin belgeleri başvuru dosyasına eklemeniz gerekecektir. Son 3 aylık banka dekontu, son 3 ayı kapsayan maaş makbuzları, düzenli geliri gösteren belgeler arasındadır.
 • Başvuru sahibi çalışan ise: İşveren tarafından şirketin antetli kağıdına yazılan izin onay belgesinde, seyahat tarihlerini ve dönüş yolculuğunu içeren ayrıntılı bir mektubun dosyaya eklenmesi beklenir. E-devlet’ten alınabilecek SGK istihdam beyannamesi ile hizmet dökümü de ayrıca talep edilir.
 • Şirket sahibi ise: Şirketin ticaret odasına kaydı ve ticaret sicili gazetesinin vergi levhası ile birlikte fotokopisi başvuru dosyasına eklenir.
 • Emekli ise: Banka dekontu ve emeklilik belgesi gibi belgeler de ibraz edilmelidir.
 • Reşit olmayanlar: Başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa, tek başına veya bir ebeveyni ile seyahat ediyorsa, diğer ebeveynden noter onaylı bir muvafakatname talep edilir.

Letonya Vizesi Kaç Gün Sürer?

Letonya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişilerin gerekli belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde sunmaları koşuluyla vize sonuçları ortalama 10 iş günü içinde verilir. Ancak, vize işlemlerinde oluşabilecek resmi tatiller, eksik evraklar veya konsolosluğun yoğunluğu gibi durumlar dikkate alınarak, bu işlemlere seyahat planınızdan yaklaşık 20 iş günü önce başlanılması tavsiye edilir.
Letonya Vizesi

Letonya Vize Ücreti

Letonya vize ücreti, vize türüne bağlı olarak değişir. Özellikle uzun veya kısa süreli vize başvuru ücretleri birbirinden farklıdır. Ayrıca her yıl vize başvuru ücretleri, öğrenim ücretleri, harç ve damga vergileri artmaktadır. Letonya vize ücretleri hakkında daha fazla ve net bilgi almak ve başvuru sürecinde danışmanlık desteğimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz, biz de böylece süreci kolaylaştırabiliriz.

Letonya vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Letonya Vize Talep Formu