fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Küba Vizesi

Küba vizesi, ülkeye seyahat için alınması gereken bir izin türüdür. Genel olarak, vize başvuruları ülkeye göre değişmektedir. Bazı ülkelerde süreç çok kolay ve rahattır, bazı ülkelerde ise bu süreç biraz daha zordur. Küba vize sürecinin kolay olduğu ve insanların nispeten hızlıca vize alabildiği ülkeler arasında yer almaktadır. Her ülkede olduğu gibi Küba’da da standart olarak talep edilen belge ve evraklar bulunmaktadır. Makalemizde, Küba’yı ziyaret etmek isteyenler için süreç hakkında detaylı bilgi aktaracağız.

Küba Vize İstiyor Mu?

Burada, Küba’nın vize gerektirip gerektirmediği sorusu akla gelen ilk konulardan biridir. Küba’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Küba’yı ziyaret etmek isteyen yeşil, siyah ve gri pasaportlu vatandaşların 90 güne kadar seyahatleri için vizeye ihtiyaçları yoktur. Ancak bordo pasaportu olan Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Bunun için Türk vatandaşlarının Küba vize işlemleri adı altında gerekli işlemleri yapmaları ve yetkili kurumlara başvurmaları gerekmektedir.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba vizesinin nasıl alınacağını ve sürecin nasıl başarılı bir şekilde yürütüldüğünü merak edenler için bilgi vermek istiyoruz. Küba’ya seyahat etmeden önce vize başvurusunda bulunmak ve gerekli belgeleri doldurduktan sonra başvurmak gerekir. Vize başvurularında en önemli kriter pasaporttur. Kişilerin seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli pasaportları olmalıdır. Ayrıca talep edilen belge ve kağıtlar da bulunmaktadır. Bütün bunların tamamlanmasının ardından Küba vizesi için yetkili olan Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’ne teslim edilmesi gerekmektedir. Küba için vize şartlarının neler olduğu konusuna da değinmek gerekir. Çünkü şartların yerine getirildiğinden emin olmak gerekir.

Küba Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Küba vizesi için gerekli evraklar konusu üzerinde önemle durulması gerekir. Bu evrakların eksiksiz olarak gerekli kurumlara teslim edilmesi gerekir. Bu evraklar şöyledir;

 • Seyahatin bitiminden itibaren 6 ay daha geçerliliği olan pasaport.
 • Standartlara uygun olarak hazırlanmış 1 adet biometrik resim
 • Küba vize başvuru formu (vize başvuru sahibi tarafından doldurulmuş olmalıdır)
 • Kişinin iş yerinden alınmış olan imzalı ve kaşeli izin yazısı (yazı içerisinde kişinin mesleği, çalıştığı pozisyon, maaş bilgisi, seyahatin bitiş tarihinden itibaren izinli olduğu yazmalıdır)
 • Küba seyahatinizde kullanacağınız uçuş bilgi ve belgeleri
 • Küba’da kalacağınız yerlere ilişkin bilgiler yer almalı
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • Vize ücretinin ödendiğine ilişkin dekont

Genelde yukarıdaki evraklar talep edilmeke birlikte, ticari vize ve çalışma vizesi gibi bazı özel vize türlerinde farklı belgeler de istenebilmektedir.

Küba Vize Türleri

Küba vize türleri kişilerin ülkeye gidiş amacına göre değişiklik gösterir. Pek çok amaç için ülke ziyaret edilebilir. Bu yüzden de sizlere farklı vize türleri verilir. Genel olarak Küba ziyaretleriniz için başvurabileceğiniz vize türleri şöyledir;

 • Küba turist vizesi
 • Küba aile ziyareti vizesi
 • Küba çalışma vizesi
 • Küba ticari vize
 • Küba öğrenci vizesi

Küba Çalışma Vizesi

Küba çalışma vizesi, bölgede çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının alması gereken vize türüdür. Bu vize türü için Ankara’daki Küba Konsolosluğu’na başvurulması gerekmektedir. Konsolosluğa şahsen başvuracak kişilerin randevu almasına gerek yoktur. İstenilen belgeleri mesai saatleri içerisinde doğrudan kuruma teslim etmek mümkündür. Sizden istenen belgeleri kurye ile gönderdiğinizde vize ücretine ek olarak ücret ödemeniz gerekmektedir. Vize ücretleri, istenen vizenin uzun veya kısa olmasına bağlı olarak değişir.

Çalışma vizesi diğer vize türlerinden farklıdır. Bu nedenle inceleme ve onay süreci değişir. Vizeniz ortalama 30 gün içinde gözden geçirilecek ve onaylanacaktır. Ayrıca vize başvurusunda sizden ek belge ve belgeler istenebilir. Bütün bunları tamamlamanız ve bu şekilde vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Gerekli incelemelerden sonra hem çalışma vizesi hem de izin belgesi verilecektir. Vize danışmanlık desteği hizmetimiz ile istediğiniz vize türünde işinizi kolaylaştırmak için, bize ulaşabilirsiniz.

Küba Vize Başvurusu

Küba vize başvurusu için öncelikle hangi vize türünün uygulanacağına karar verilir ve daha sonra buna göre ilerleme kaydedilir. Vize türü belirlendikten sonra Küba Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ziyaret edilir. Resmi web sitesi üzerinden çevrimiçi vize başvurusu yapılır. Kişisel vize başvurusunda bulunacak vatandaşların öncelikle sitede randevu almaları gerekmektedir. Daha sonra gerekli evraklar eksiksiz olarak tamamlandığında bizzat Ankara’daki Küba Konsolosluğu’na müracaat edilmesi gerekmektedir. Gerekli incelemeleri yaptıktan sonra Konsolosluk size olumlu veya olumsuz bir geri bildirim verecektir.

Küba Vizesi

Küba Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Küba vizesinin kaç gün verileceği konusu ve seyahatten kaç gün önce başvurmaları gerektiğini merak edenler için özellikle ilgi çekicidir. Bölgeye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları belgeleri eksiksiz olarak teslim edip daha sonra incelendikten sonra 2 iş günü içinde sonuç alınabilmektedir. Fakat yine de resmi tatiller ve başvuru yoğunluğu göz önüne alındığında seyahatten 1 hafta önce başvuru yapmanız tavsiye edilir.

Küba Vizesi Nereden Alınır?

Küba konsolosluğu size vize vermeye yetkili kurumdur. Ankara’da bulunan bu kuruma şahsen veya internet üzerinden başvurmak gerekmektedir. Bireyler yetkili aracı kurumlar aracılığıyla da başvurabilirler. Bu kurumlar sayesinde kişisel olarak başvurmak zorunda değilsiniz. Gerekli belgeler yetkili kurumlara teslim edildikten sonra başvuru sonucunuz kısa sürede olumlu veya olumsuz olacaktır. Küba vize randevu işlemi konsolosluğun resmi internet sitesi üzerinden de yapılabilmektedir.

Küba Vize Ücreti 2022

Küba vize ücreti, başvurduğunuz vize türüne göre değişir. Bu sebepten ötürü genel bir fiyat vermek zordur. Başvurmadan önce net vize ücretlerini öğrenmeli ve bu ücreti ödemelisiniz. Sizden istenen belgeler arasına ücret makbuzunuzu da eklemelisiniz. Bu nedenle vize ücretlerini bilmeniz gerekmektedir. Net fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Küba vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Küba Vize Talep Formu