fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

İsveç Vizesi

İsveç Vizesi, İskandinavya kıtasının gözdesi olan İsveç; eşsiz doğası ve tarihiyle, Stockholm şehri başta olmak üzere, her yıl yüz binlerce turistin cazibe merkezi olmaktadır. İsveç’i tatil, iş veya çalışma için ziyaret etmek isteyen birçok vatandaşımız vizeye tabidir. İsveç vizesi almak isteyen vatandaşlarımız için vize başvuru ve satın alma sürecinde danışmanlık desteği sağlayarak süreci çok daha kolay hale getiriyoruz.

İsveç Vizesi Nasıl Alınır?

İsveç vizesinin nasıl alınacağı sorusu, ülkede çalışmak veya seyahat etmek isteyenler tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. İsveç Schengen üye ülkeleri arasında yer aldığından ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Ülkeyi 6 aylık bir süre içinde 90 günden fazla ziyaret etmek istemeyen kişilerin C tipi Schengen vizesine ihtiyacı vardır. Uzun süreli ziyaretler için D tipi uzun süreli vize alınması zorunludur.

İsveç vize başvuruları doğrudan konsolosluklara yapılır. C tipi kısa süreli vize almak istediğinizde konsolosluklar tarafından atanan yetkili seyahat acentelerine ve vize danışmanlık merkezlerine de başvurabilirsiniz. D tipi uzun vize içinse doğrudan konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir. İsveç vizesine başvuracak vatandaşların gerekli şartları yerine getirebilmeleri ve gerekli belgeleri doldurarak başvuru yapabilmeleri gerekmektedir.

İsveç Vize Başvurusu

İsveç vize başvurusu için vatandaşların gerekli evrak ve belgeleri eksiksiz doldurmaları ve başvuracakları vize türüne göre yetkili kurumlara başvurmaları gerekmektedir. İsveç Konsolosluğu’nun resmi web sitesinde gerekli belgeleri görüntüleyebilirsiniz. Bu belgelerle birlikte İsveç vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalı ve yetkili makamlara sunulmalıdır. Belgelerinizi göndermeden önce yetkili kurumdan randevu almanız gerekmektedir. Uzun süreli vize işlemleri için konsolosluktan da randevu almanız gerekmektedir.

İsveç Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Vize başvuru sürecinde hata yapmamak ve süreci sizin için kolaylaştırmak için İsveç vize danışmanlığı desteğimizden yararlanabilirsiniz. Bu süreçte gerekli evrakların eksiksiz olarak doldurulması ve hataların önüne geçilmesi için deneyim ve uzmanlığımızdan faydalanabilirsiniz.

İsveç Vizesi Nereden Alınır?

İsveç vizesinin nereden alınacağı konusu çok önemlidir. Çünkü birçok kişi vize vermeye yetkili acentenin vize merkezleri ve seyahat acenteleri olduğunu düşünüyor. Ancak, bu kurumlar sadece aracılardır. Vize başvurunuzu onaylayacak ve size vize verecek olan sadece Türkiye’deki İsveç konsolosluklarıdır.

İsveç Vize Türleri

İsveç için vize talebi birçok nedenden dolayı yapılabilir. Bunlar arasında iş, eğitim veya seyahat göze çarpmaktadır. Vize başvuruları sırasında bireylerin gidecekleri amacı belirtmeleri ve buna göre belgelerini doldurmaları gerekmektedir. İsveç vize türleri arasında en belirgin olanı çalışma vizesidir. Bu önemli Avrupa ülkesinde çalışmak ve yerleşmek isteyen vatandaşların önce çalışma vizesi, sonra da kalıcı olabilmek için çalışma izni almaları gerekmektedir.

İsveç Schengen Vizesi Nedir?

İsveç Schengen vizesi, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin kendi aralarında rahatça seyahat etmelerini sağlayan bir vizedir ve AB üyesi olmayan vatandaşların bu ülkeleri ziyaret etmek için almaları gerekir. İsveç’e gitmek istediğiniz amaç ne olursa olsun, bu vizeyi almak zorundasınız.

İsveç Çalışma Vizesi

İsveç Çalışma Vizesi

İsveç çalışma vizesi veya izni, çalışmak için ülkeye gitmek isteyen vatandaşlar tarafından alınması gereken vize türüdür. Hem uzun vadeli hem de kısa vadeli bir vizedir. Sahip olduğunuz çalışma vizesi ile İsveç’de çalışabilir, bir şirket açabilir veya bir şirketle ortaklık kurabilirsiniz. Çalışma izni başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle vize almaları ve daha sonra vizeleri ile İsveç’de bulundukları bölgedeki göçmenlik bürosuna başvurmaları gerekmektedir. İsveç çalışma vizesi işlemlerinde standart vize işlemlerinde gerekli belgelere ek olarak farklı evrak ve belgeler talep edilebilir. Bunlar:

 • İsveç çalışma izni formu (tamamen İngilizce olarak yazılmış olmalıdır).
 • İsveç’de bulunan şirketin sicil fotokopisi
 • Çalışma izni vize talep dilekçesi
 • Kişi yönetici veya genel müdür ise, şirket tüzüğünün bir kopyası
 • Göçmenlik bürosu tarafından verilen özel başvuru formu
 • Çalışacağı şirket tarafından yazılan kaşeli, imzalı davet mektubu
 • Çalıştığı süre boyunca İsveç’de nerede kalacağını gösteren belge
 • İş kurumu tarafından onaylanmış çalışma izni
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf

İsveç Vizesi için Gerekli Belgeler

İsveç vizesi için gerekli belgeler vize başvurusu yapacak vatandaşları en çok ilgilendiren belgelerdir. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ve başvuru koşullarına uygun olarak sunulması gerekmektedir. Buna göre vatandaşlardan istenen belgeler şunlardır:

 • İsveç’den ayrılış tarihinizden en az 3 ay daha fazla geçerli olan ve 10 yıldan eski olmayan bir pasaport.
 • Tümü büyük harflerle doldurulmuş ve imzalanmış Schengen başvuru formu.
 • Seyahat süresince geçerli olmak üzere en az 30.000 Euro tutarında uluslararası geçerliliği olan sağlık sigortasına ilişkin belge.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 35 * 45 mm ölçütlerinde beyaz fonlu vesikalık fotoğraf
 • İş amaçlı seyahat etmek isteyen kişilerin işverenlerinden davet mektubu, SGK istihdam bildirimi ve izin onayı.
 • Seyahat vizeleri için uçak bileti ve rezervasyon bilgilerinin çıktısı. Bunlara ek olarak seyahat masraflarının karşılanabileceğini gösteren belgeler ve banka belgeleri talep edilmektedir.
 • Şirket sahipleri için; şirket ticaret odası sicil, vergi belgesi ve ticaret sicili gazetesinin fotokopisi
 • Başvuru sahibi öğrenci ise, öğrencilik belgesi
 • 18 Yaşın altındaki kişiler için ebeveynlerden noter onaylı velayet

İsveç Vizesi Kaç Gün Sürer?

Sonuçlar 7-10 gün içinde size bildirilecektir. Fakat, tatil günleri, konsolosluğun yoğunluğu veya diğer istisnai durumlarda süre uzayabilmektedir. İsveç vize görüşmesi vb. prosedürel işlemler de ayrıca vizenin temin edilmesinde süreyi etkileyen önemli etkenlerden biridir.

İsveç Vizesi

İsveç Vize Ücreti

İsveç vize ücreti, vizenin hangi amaçla talep edildiğine bağlı olarak değişmektedir. Özellikle uzun veya kısa süreli vize başvuru ücretleri birbirinden farklıdır. Ayrıca her yıl vize başvuru ücretleri, öğrenim ücretleri, harç ve damga vergileri artmaktadır. İsveç vize ücretleri hakkında daha fazla ve net bilgi alıp başvuru sürecinde danışmanlık desteğimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz, biz de böylece süreci sizin adınıza kolaylaştırabiliriz.

İsveç vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

İsveç Vize Talep Formu