fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

İspanya Vizesi

İspanya vizesi, tatil, eğitim veya iş için İspanya’yı ziyaret etmek isteyen ziyaretçilere uygulanan vize türüdür. Birçok Türk vatandaşı her yıl farklı nedenlerle İspanya’yı ziyaret etmektedir. Bunun için de bir yasal izin belgesi olan vize alınması gerekmektedir. Ziyaretlerinin amacına göre farklı vize türleri verilmekte, bu da müracaat sahiplerinin kafa karışıklığına yol açabilmektedir. İspanya vizesi almak istediğinizde sizi ne tür bir sürecin beklediğini, gelin birlikte inceleyelim…

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya vizesi nasıl alınır ve vize başvuru sürecinin nasıl yönetileceği çok önemlidir. İspanya’ya hangi amaçla seyahat etmek isterseniz vize başvuru işlemini buna göre yapmanız gerekmektedir. Sonuç olarak, turist vizesi ve çalışma vizesi alma süreci aynı değildir. Vize başvuru sürecindeki en önemli durum kısa süreli mi yoksa uzun süreli mi vize alınması gerektiğidir. 90 Günden kısa süreli ziyaretler için kısa süreli vize almanız gerekmektedir. 90 Günden uzun ziyaretleriniz için uzun süreli vizeye ihtiyacınız var.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır

İspanya için vize şartları da yerine getirilmeli ve randevu alınmalıdır. Randevu aldıktan sonra istenen belgeleri doldurup başvurunuzu yapabilirsiniz.

İspanya Vizesi Nereden Alınır?

İspanya konsolosluğu ve büyükelçiliği İspanya Schengen vizesi alabileceğiniz kurumlardır. Vize başvuru merkezleri ve yetkili seyahat acenteleri başvuru sürecinde size yardımcı olacaktır. Ancak başvurunuzu inceleyecek ve sonuçlandıracak kurumlar konsolosluk ve elçiliklerdir. İspanya vize randevuları da yine konsolosluk ve elçiliklerden alınmaktadır. İstenen belgeleri doldurup başvurunuzu yapabilirsiniz.

İspanya Vizesi için Gerekli Belgeler

İspanya vizesi için gerekli belgeler tamamlandığında başvurunuzun olumlu olması çok daha mümkün olacaktır. Bu süreçte sizden istenen belge ve belgeler aşağıdaki gibidir:

 • 10 yıldan eski olmayan, İspanya seyahatinizin bitiminden itibaren 3 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • Vize başvurusunda bulunacak olan kişiler tarafından doldurulmuş, vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Son 3 ayda çekilmiş biometrik resim
 • İspanya’da geçireceğiniz süre için seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı olması)
 • Seyahatinizde kullanacağınız gidiş-dönüş uçak bileti belgeleri
 • İspanya’da kalacağınız konaklama seçeneklerine dair belgeleriniz
 • En az 5.000 TL bakiyesi olan banka hesabın ait hesap döküm belgeleri ve 3 aylık hareket dökümü
 • Çalışanlar için maaş bordrosu, çalıştığınız şirketin yetkilisinden alınan yazı, SGK hizmet dökümü ve işe giriş belgesi
 • Ticaret vizesine başvuranlar için; son 3 aylık döneme ait faaliyet belgesi, ticaret ve sanayi odası kaydı, vergi levhası, resmî gazete ilanı
 • Nüfus kayıt örneği

İspanya Vize Türleri

İspanya vize türleri bilinmeli ve seyahat amacına göre vize başvurusu yapılmalıdır. Seyahat amacınızdan başka bir vize türüne başvurmanız halinde vize başvurunuz kabul edilmeyecektir. Bu nedenle hangi vize türüne başvurmanız gerektiğini belirlemeli ve vize başvuru sürecini buna göre yönetmelisiniz. İşte başvurabileceğiniz İspanya vizesi türleri:

 • İspanya Turist Vizesi
 • İspanya iş Vizesi
 • İspanya Aile Ziyareti Vizesi
 • İspanya İkamet Vizesi
 • İspanya Çalışma Vizesi

İspanya Çalışma Vizesi

İspanya çalışma vizesi, ülkeye çalışmak ve 3 aydan uzun kalmak isteyenler tarafından uygulanan vize türüdür. Bu vize türü standart Schengen vizesinden farklıdır. Genel olarak, bunun için 90 günden daha uzun olan ulusal bir D tipi vize alınır. İspanya çalışma vizesi başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşlarının herhangi bir mesleğe sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca, başvuru sürecinde mesleğini kanıtlayabilecek belge ve belgeler bulunmalıdır. Eğitiminizi İspanya’da tamamlamış olsanız bile, orada aldığınız eğitim sertifikası ile çalışmaya hak kazanabilirsiniz.

Bireylerin çalışma vizesi başvuruları da her yıl belirlenen işçi kontenjanına göre değerlendirilir. Çalışma vizesine başvuracak ve vize almak isteyen kişilerin bunun için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunlar:

 • Meslek sahibi olmak ve aynı mesleğe İspanya’da başvurmak
 • İspanya’da bir şirket tarafından kabul edilmek ve oradan davet mektubu almak
 • İspanya’daki herhangi bir okuldan mezun olmak ve mesleki yeterliliğe sahip olmak

Yukarıda belirtilen şartları yerine getirdikten sonra, çalışma vizesi için kolayca başvurabilirsiniz. Çalışma vizesi başvurusu sırasında sizden ek belge ve belgeler istenebilir. Bunları doldurup başvurmalısınız. Özellikle, İspanya’da bulunan şirketten bir davet mektubu olmalıdır.

İspanya Schengen Vizesi

İspanya schengen vizesi, İspanya ziyaretleriniz için başvurmanız ve almanız gereken vizedir. İspanya Schengen anlaşmasına tabi bir ülke olduğundan, ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde bu vize türüne başvurmanız gerekir. Gri, siyah ve yeşil pasaportu olan Türk vatandaşlarının 180 gün içinde 90 güne kadar seyahatleri için vize almaları gerekmemektedir. Bordeaux pasaportu olan Türk vatandaşlarının İspanya vize işlemleri için başvurmaları ve olumlu sonuç almaları gerekmektedir.

İspanya Vize Almak

İspanya Vizesi Kaç Gün Sürer?

İspanya vizesi almanın ne kadar süreceği sorusunun cevabı, vize için ne zaman başvuracağınızı belirleyeceği için önemlidir. Vize sonuçları, başvurduğunuz vize türüne bağlı olarak da değişir. Genel olarak vize başvuru sonucunuz 7-10 gün içerisinde kesinleşecektir. Vize işlemlerinde sorun yaşanmaması ve oluşabilecek olası sorunlardan etkilenmemesi için seyahatinizden en az 30 gün önce başvurmanız önerilir. Bazen kurumlardaki sorunlar veya dönemsel yoğunluk nedeniyle başvuru sonucunuz gecikebilir.

İspanya Vize Ücreti 2022

İspanya vize ücreti, başvurduğunuz vize türüne göre değişir. Başvurmadan önce vize ücretlerini öğrenmeli ve ücreti ödemelisiniz. Sizden istenen belgeler arasına ücret makbuzunuzu da eklemelisiniz. Bu nedenle vize ücretlerini bilmeniz gerekmektedir. Net fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İspanya vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

İspanya Vize Talep Formu