fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Fransa Vizesi

Fransa vizesi, ülkeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşların turizm, ticaret, iş ve eğitim amaçları için tabi oldukları vize türüdür. Fransa, her yıl ülkemizden birçok insanın ziyaret ettiği en önemli ülkelerden biridir. Ülke Avrupa Birliği ülkelerinden biri olduğu için Schengen vizesi geçerlidir. Bu nedenle, ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız, Schengen vizesi için başvurmanız gerekir. Schengen vizesi alma süreci ise her ülke için farklılık gösterebilmektedir.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa’ya nasıl vize alınacağı ve ülkeye nasıl gidileceği önem arz etmektedir. Fransa’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının gidecekleri amaca göre vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Vize başvurusu için en önemli koşul, ülkede ne kadar kalacağınızdır. 90 Güne kadar seyahatler için verilen vize C tipi vizedir. Genellikle bu vize turizm, aile ziyareti ve eğitim için uygulanır. Fransa’da 90 günden fazla kalmanız gereken durumlarda, uygulanan vize türü ise D tipi vizedir. Genel olarak, bu tür vize iş ve uzun süreli çalışmalar için uygulanır.

Fransa Vize İşlemleri

Fransa vize şartları yerine getirildiğinde ve kişiler yetkili kurumlar tarafından istenen belgeleri tamamladıklarında vize başvurusunda bulunabilirler. Vize başvuruları Fransa Konsolosluğuna ve Büyükelçiliğine yapılır.

Fransa Schengen Vizesi

Fransa Schengen vizesi, Avrupa Birliği üye devletlerinin kendi aralarında seyahat etmeleri için imzaladıkları bir protokoldür. Buna göre, Schengen vizesi olan vatandaşlar 90 güne kadar seyahatleri için ülkeler arasında seyahat edebilirler. Kısa süreliğine Fransa’ya gitmek isteyen vatandaşların da Schengen vizesine başvurmaları gerekmektedir. Schengen vizenizle Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında seyahat edebiliyorken, kişinin öncelikle gideceği ülkeye vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Fransa vize işlemleri ile vizenizi alıp hem Fransa’ya hem de Schengen vizesi ile ziyaret edilebilecek ülkelere giriş yapabilirsiniz. Fransa’ya gri, yeşil ve siyah pasaportla gidecek olan Türk vatandaşlarının 90 güne kadar seyahatleri için vize almaları gerekmiyor.

Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fransa vizesi için gerekli evraklar; başvuru sırasında eksiksiz ve usulüne uygun olarak hazır edilmesi ve gereken mercilere sunulması gereken belgelerdir. Bunlardan başlıcaları şöyledir:

 • 10 yıldan eski olmayacak bir pasaportun olması ve ziyaretin bitiminden itibaren 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekir.
 • Fransa vize başvuru formu (İngilizce veya Fransızca doldurulmuş olması gerekir. Türkçe olan formlar kabul edilmemektedir)
 • Eskiden var olan pasaportlar varsa onların asılları ve fotokopileri
 • 2 adet biyometrik resim (son 6 ay içinde çekilmiş olmalı)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Uluslararası geçerliliğe sahip sağlık sigortası
 • Yolculuk ve konaklama bilgileri
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu
 • Banka hesap cüzdanı ve hareketleri (son 3 aydaki hesap dökümü, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır)
 • 18 yaşından küçük olanlar için yalnız seyahatlerde ebeveynden alınan noter tasdiki gerekir.
 • Fransa vizesi için ödenen ücretin dekontu
 • Çalışanlar için; çalıştıkları kurumlardan alınan belge ve evraklar, SGK giriş belgesi ve hizmet dökümü
 • Aile, arkadaş ziyaretinde bulunan kişiler için davetiye belgesi
 • Öğrenciler için; öğrenci belgesi
 • Emekliler için; emekliliği gösteren belgeler

Fransa vize evrakları genel olarak yukarıdaki gibidir. Ticari ve çalışma vizelerinde ekstra olarak farklı evrak ve belgeler istenebilir.

Fransa Vize Türleri

Fransa vize türleri arasında seyahat süresinin uzunluğu dışında, sadece gidiş amacınıza göre tanzim edilen vize türleri de vardır. Bunlardan yaygın olarak başvurulanları şunlardır:

 • Fransa çalışma vizesi
 • Fransa turist vizesi
 • Fransa ticari vize
 • Fransa eğitim vizesi
 • Fransa aile birleşimi vizesi

Fransa Vize Başvurusu

Fransa vize başvurusu genel olarak dikkat ve özen arz eden bir süreçtir. Schengen vizesi ile seyahat eden ülkelerde vize başvurularına biraz daha detaylı bakılmaktadır. Fransa da bu ülkelerden biri olduğu için başvuru sürecinde birçok sorunla karşılaşmak mümkündür. Vize başvurunuzun sorunsuz olması ve herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için vize başvuru merkezlerinden, seyahat acentelerinden ve danışmanlık desteği sunan firmalardan yardım alabilirsiniz.

Fransa Vize Ücretleri

 

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusu yapacak olanlar için Fransa vizesinin kaç gün verileceği sorusu son derece önemlidir. Kişilerin seyahatlerine göre mümkün olan en ideal zamanda vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Genel olarak evrak ve evraklarınızda herhangi bir sorun olmaması durumunda vize başvurunuz 15 iş günü içerisinde sonuçlandırılacaktır. Turist vizesine başvurmak istediğinizde bu süre 3-7 güne kadar düşmektedir. İş ve uzun süreli vizelerde ise süreç 15-20 gün içinde tamamlanır. Vize başvurunuzu garanti altına almak için seyahatinizden 1 ay önce yaptırmanız faydalı olacaktır.

Fransa Vizesi Nereden Alınır?

Fransa vizesi randevusu ve vizenin kendisi Fransa büyükelçiliği ve konsolosluğundan alınır. Vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri yardımcı olduğu için birçok kişi bu kurumlardan vize alındığını düşünebilir. Ancak vize vermeye yetkili kurumlar Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu’dur. Bu kurumlar vize başvurunuzu ve belgelerinizi inceler ve duruma göre size vize vermek için inisiyatif alabilir.

Fransa Vize

Fransa Vize Ücreti 2022

Fransa vize ücreti, başvurduğunuz vize türüne göre değişir. Bu sebepten ötürü genel bir fiyat vermek zordur. Başvurmadan önce net vize ücretlerini öğrenmeli ve bu ücreti ödemelisiniz. Sizden istenen belgeler arasına ücret makbuzunuzu da eklemelisiniz. Bu nedenle vize ücretlerini bilmeniz gerekmektedir. Net fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fransa vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Fransa Vize Talep Formu