fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Finlandiya Vizesi

Finlandiya Vizesi

Finlandiya, İskandinav Yarımadası’nda yer alır ve “Zambaklar Ülkesi” olarak da bilinir. Küçük nüfusu ve yüksek yaşam standardı ile dünyanın en popüler ülkelerinden biridir. Birçok şehir turistik rotalara dahil edilse de başkent Helsinki daha çok ilgi çekmektedir.

Finlandiya Schengen bölgesinde bulunduğundan, TC Vatandaşların vize için ülkeye başvurmaları gerekmektedir. Umuma Mahsus Pasaport sahibi olan ve daha önce Schengen vizesi almamış kişilerin doldurması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu belgelere ek olarak vizeler ile ilgili birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya vizesi eksiksiz vize evrakları ile yapılan başvurularla alınabilir. Finlandiya Konsolosluğunda başvuru yoğunluğunun olduğu durumlarda veya başvuru sahibinden eksik evrak talebi veya mülakat talebi olduğunda vizenin çıkış süresi uzayabilmektedir. Seyahat amacınıza uygun eksiksiz evraklar vizeniz öngörülen sürede çıkmasını sağlayabilmektedir. Aden Global olarak sorunsuz ve en hızlı şekilde Finlandiya Vizesini sizlerin adınıza alıyoruz. Finlandiya vizesi almak için hemen başvuru formunu doldurunuz.

Finlandiya Vize İstiyor Mu?

Finlandiya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Umumi (Bordo) pasaportu olan Türk vatandaşları vizeye tabidir. Ancak Diplomatik (Siyah), Özel (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaportu olan Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizesiz Finlandiya’ya seyahat edebilirler.

Finlandiya Vize Türleri

Finlandiya’ya yapılacak seyahatin farklı türlerine göre farklı vizeler verilmektedir. Başvuru belgeleri de her bir tür için farklılık arz etmektedir.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Schengen vizesi olarak da bilinen C tipi vize ile 90 günlük sınırla 180 günde Finlandiya’ya seyahat edebilirsiniz. Turistik ve ticari geziler, aile veya akraba ziyaretleri, sportif faaliyetlere katılım gibi çeşitli vize türleri C tipi vizeye dahildir.

Diplomatik, hususi veya hizmet pasaportu olanlar Finlandiya Schengen vizesinden muaf tutulurken, Umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize almaları gerekmektedir. Finlandiya’da kalış süresi, her türlü pasaportu olan kişiler için 180 gün içinde 90 gün ile sınırlıdır.

Finlandiya Turistik Vizesi

Finlandiya’da eğlenmek, tatil yapmak veya turistik amaçlarla ziyaret etmek için seyahat edecek olanların alması gereken vize türüdür. Turist vizesi sahipleri 180 gün içinde ülkede en fazla 90 gün kalabilirler.

Finlandiya Ticari Vize/ Finlandiya Fuar Vizesi

Finlandiya içinde organize edilecek fuarlara katılacak olanların yanı sıra ülkede iş gezisi yapanlar veya konferans ve toplantı gibi etkinliklere katılacak olanlar için gerekli vizedir. Bu vizeye sahip kişiler Finlandiya’da çalışamazlar. Ayrıca başvuru sahiplerinin Finlandiya’daki kurum/kuruluştan bir davet mektubu veya söz konusu fuara katılacaklarını kanıtlayan bir belge almaları gerekmektedir.

Finlandiya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Finlandiya’da ailelerini, akrabalarını veya arkadaşlarını ziyaret edecek kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Başvuru belgeleri arasında Finlandiya’da bir aile, akraba veya arkadaştan davet mektubu bulunmalıdır. Bu vize türü, Finlandiya’da 90 gün kalmaya müsaade etmektedir.

Finlandiya Eğitim, Kültürel ve Sportif Faaliyet Katılım Vizesi

Finlandiya’da bir eğitim, spor etkinliği veya kültürel etkinliğe gitmek için vize gereklidir. Bu vizede yine 90 gün boyunca geçerlidir. Eğitim için ülkede kalış süresi 3 aydan fazla olacaksa, uzun süreli vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Finlandiya’da çalışacak, öğrenim görecek veya yeniden bir araya gelecek kişilerin 3 aydan fazla kalmaları halinde D tipi vize almaları gerekmektedir. D tipi vize, uzun vadeli veya ulusal vize olarak da bilinir.

Finlandiya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Finlandiya Büyükelçiliği’nden seyahat tarihinden en geç 15 gün ve en erken 3 ay önce randevu alınması şarttır. 3 Ay önce yapılan randevular kabul edilmez.
 • Seçilen vize türü için gerekli olan tüm belgelerin zamanında usulüne uygun hazırlanıp teslim edilmesi gerekir.
 • Başvuran kişi son 5 yıl içinde Schengen vizesi almamışsa, bu kişiden parmak izi alınır.
 • Pasaport ve vize kopyalarının seyahat tarihinden en az 3 ay öncesine kadar geçerliliğini muhafaza etmesi gerekmektedir.
 • Müracaatta bulunan kişinin pasaportunun 10 yıldan eski olmaması gerekir.

Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Finlandiya turistik vizesi almak için işveren firma sahipleri, işçiler (sigortalı personeller), işsizler, esnaflar ve serbest meslek mensupları (sanatçılar, Doktorlar, , diş hekimleri, avukatlar vb.), öğrenciler ve emekliye ayrılmış olanların bazı diğer evrakları da teslim etmesi lazımdır. Belgelerin tam ve eksiksiz hazırlanmadığı durumda, vize başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır.

 • Pasaport (Yıpranmamış ya da yırtılmamış, en az 2 sayfasının Finlandiya Schengen vizesi için boş olması gerekmektedir)
 • Varsa daha önce kullanılan pasaportların fotokopileri
 • 2 adet biometrik fotoğraf (Son 6 içerisinde çekilmiş, başka bir vize başvurusunda kullanılmamış, beyaz fonda, 35×45 mm ölçülerinde, yüzün ve boynun tamamı gözükecek şekilde)
 • Finlandiya vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (E-devletten ya da nüfus müdürlüğünden alınabilir)
 • Uçak, otel rezervasyon belgeleri ya da seyahat planı
 • Seyahat sağlık sigortası (Seyahat süresini kapsayacak şekilde)
 • Son 3 aya ait banka hesap dökümü (İlgili bankanın kaşe ve imzası ile)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü (Sigortalı çalışanlar için geçerlidir)
 • İşveren tarafından yazılmış izin belgesi (Sigortalı çalışanlar için geçerlidir. Kurumun antetli kâğıdına kaşeli ve imzalı)
 • Ticaret odası sicil kaydı, vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, imza sirküleri, SGK ya da Bağ-Kur hizmet dökümü (İşverenler için geçerlidir)
 • Emeklilik belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için ebeveynler tarafından noterden alınan seyahat belgesi)
 • Gelir belgeleri (Varsa araç ruhsat, kira sözleşmesi tapu vb. fotokopileri)
 • Sponsor dilekçesi
 • Davet mektubu

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

İşsizlerin, düzenli geliri bulunmayan öğrencilerin ve ev hanımlarının birinci dereceden yakınları Finlandiya seyahatlerine sponsor olabilmektedir. Bunun için sponsor dilekçesine ek olarak gelir durumunu gösterir belgelerin de dosyaya eklenmesi lazımdır.

Fakat, bu grupta sayılmış kişiler eğer banka hesaplarında seyahati gerçekleştirmek için yeterli olacak miktarda nakit para gösterebilirler ise, yine başvuruda bulunabilirler. Bu durumda, dilekçeyi birinci derece yakının teati etmesi gerekecektir.

Finlandiya Vize Kaç TL? 2022

Vize başvurusu öncesinde vize harç ücreti yatırılmalıdır. Keza, seyahat acenteleri ve vize merkezleri de Başvuru formu, fotokopi, fotoğraf, kurye vb. masraflar için danışmanlık ücreti talep edebilmektedir. Bu konuda size en iyi hizmeti sunacak Aden Global’e ulaşıp, ücretler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Finlandiya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Finlandiya Schengen vizesi verme yetkisi Ankara Büyükelçiliği tekelinde yürütülmektedir. Dolayısıyla vize randevusu da bu kurumdan alınmalıdır. Aden Global olarak, elçiliğin yoğunluk durumunu göz önünde bulundurduğumuzda, randevularınızı en geç bir ay önceden almanızı tavsiye ediyoruz.

Kuzey Işıkları Turu

Finlandiya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle, seyahat amacına göre vize türü belirlenmelidir.  Zira bilinmelidir ki seçilen vize türüne göre zorunlu evraklar değişiklik göstermektedir. Fince, İsveççe veya İngilizce dillerinden birinde düzenlenmiş belgelerin, müracaatta bulunan kişi tarafından bizzat doldurulması gerekir.

Evrakların tamamlanmasının ardından büyükelçilikten randevu alınması gerekmektedir. Vize başvuruları büyükelçiliğe şahsen yapılmaktadır.

Vize süreci 15 iş gününde gerçekleşmektedir. Fakat bu süre; resmî tatiller, özel günler dolayısıyla uzayabilmektedir. Keza yaz aylarında normal rutinden biraz daha yoğunluk oluşabildiği ve başvuruların daha sık aksadığı söylenilebilir. Tüm bu gecikmeleri minimuma indirmek için profesyonel vize danışmanlık hizmeti almanız faydalı olacaktır.

Finlandiya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Belgeler teslim edildikten sonra başvuru, istisnai durumlar saklı olmak üzere, 15 gün içinde nihayete ermektedir. Konsoloslukların, müracaatta bulunan kişiye ait pasaportu otuz gün süre boyunca muhafaza etme hakkı olduğunu da belirtmek gerekir. Biz Aden Global olarak, her ihtimale karşın, seyahatinizden otuz gün önce başvuruda bulunmanızı tavsiye ediyoruz.

Finlandiya Vizesi Almak Zor mu?

Finlandiya Vizesi Almak Zor mu? Prosedüre uygun olarak tüm evrak detaylarına dikkat ederek hazırladığınız Finlandiya vizesini almak hiç de zor değil. Aden Global olarak en kısa sürede ve en basit şekilde sizlere Finlandiya Vizesi alıyoruz.

Finlandiya vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Finlandiya Vize Talep Formu