fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Etiyopya Vizesi

Etiyopya Vizesi

Etiyopya vizesi, Doğu Afrika’da Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen herkesin alması gereken bir onay belgesidir. Etiyopya’yı ziyaret eden vatandaşlar gerek tatil, gerek çalışma amaçlı olsun, vize başvurusunda bulunmalıdır. Etiyopya’nın vize gerektirip gerektirmediği sorusu sıklıkla sorulan önemli bir konudur ve cevabı önem arz etmektedir. Vizeye ihtiyacınız olup olmadığından emin değilseniz Etiyopya ziyaretinizin amacı ne olursa olsun vizenin gerekli olacağını bilmeniz gerekmektedir.

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya vizesi nasıl alınır sıkça sorulan ve merak edilen detaylardan biridir. Her şeyden önce, Etiyopya’ya seyahat edecek Bordo pasaportu olan vatandaşların vize almaları gerekmektedir. Siyah, yeşil ve gri vizeli vatandaşların 90 güne kadar seyahatleri için vize almaları gerekmez. Kapıda vize başvurusu olmadığı için kişilerin vize işlemlerine önceden başlamaları gerekmektedir. Vize başvurusu için gerekli belgeler Ankara’daki Etiyopya Büyükelçiliği’ne teslim edilmelidir. Keza, İstanbul’da Etiyopya Başkonsolosluğu da bulunmaktadır.

Etiyopya için vize şartları usulüne uygun yerine getirildiği takdirde, kolayca vize başvurusunda bulunulabilir ve ülkeye rahatça girilebilir.

Etiyopya Vizesi Nereden Alınır?

Bu vizenin başvuru ve teslim sürecinde yetkili kurumlar Etiyopya konsolosluğu ve büyükelçiliğidir. Bireylerin vize başvurularını bu kurumlara yapmaları gerekmektedir. Danışmanlık firmaları, seyahat acenteleri ve vize başvuru merkezleri başvuru sürecinde size yardımcı olmaktadır. Ancak, sonuç olarak, belgeleri sizden alan ve işleyen bu kurumlardır. Bu süreçte sadece aracı kurumlardan yardım alabilirsiniz. Elbette, alacağınız yardımın son derece önemli ve gerekli olduğunu da belirtmeliyiz. Çünkü süreç profesyonel destek ve yönlendirme gerektirebilmektedir.

Etiyopya vize randevu işlemleri de aynı şekilde bu kurumlara yapılmalıdır. Vize başvuru işleminiz kurumlara yapılan randevu başvurusu ile başlar. Randevu sürecinden sonra istenen belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir.

Etiyopya Vize Başvurusu

Etiyopya vize başvurusu için kişilerin gerekli belgeleri yetkili kurumlara teslim etmeleri gerekmektedir. Gerekli başvuru şartları yerine getirildikten sonra vize başvurusu işleyecektir. Etiyopya için kapı vizesi olmadığı için, bireyler seyahatlerinden önce tamamlanmış evraklarını sunmalıdır. İstenen belgelerin öğrenilmesi ve daha sonra usulünce hazırlanarak oluşturulan randevu yoluyla kurumlara ulaştırılması gerekmektedir.

Etiyopya vize başvurusu genellikle konsolosluk ve elçilikte yapılır. Gerekli belgeleri doldurduktan sonra istediğiniz zaman bu iki kuruma teslim edebilir ve vizenizin onaylanmasını bekleyebilirsiniz. Başvuru sürecinde de danışmanlık hizmeti veren kurumlarla iletişime geçebilir ve onlardan da aynı şekilde yardım alabilirsiniz.

Etiyopya Vize Türleri

Etiyopya vize türleri ziyaret amacına göre değişkenlik göstermektedir. Birçok farklı amaç için vize düzenlenmektedir. Etiyopya geziniz için başvuruda bulunabileceğiniz yaygın  vize türleri de şöyledir;

 • Etiyopya turist vizesi
 • Etiyopya ticari vizesi
 • Etiyopya özel amaçlı vizeleri
 • Etiyopya çalışma vizesi

Etiyopya çalışma vizesi, çalışmak için bölgeye gidenlerin alması gereken vize türüdür. Çalışma vizesi başvurusunda bulunacak vatandaşların Türkiye’de çalıştıkları şirketlerden SGK hizmet dökümü belgesi almaları gerekmektedir. Ayrıca işyerinden talep edilen belgeler de olabilir. Çalışanlardan istenen belgeler vize başvuru formuna eklenmelidir. Başvuru sahibi işletme sahibi ise; Şirketin ticaret sicili ve gazetesi, şirket bilgileri ve imza sirküleri gibi belgelere ihtiyaç vardır. Etiyopya çalışma vizesi için kişilerin ülkedeki şirketlerden de davet mektubu almaları gerekmektedir. Bunun için şirketlerle önceden görüşmeli ve aslında kendisini kabul ettirmelidir. Sonuç olarak şirketten gelen davet ile kısa sürede vize başvurusunda bulunulması gerekebilir.

Etiyopya Kapı Vizesi

Esasen kapıda vizesi oldukça popüler olan bir uygulamadır. Afrika’nın birçok farklı ülkesinde bu uygulama vardır. İstenilen belgeleri eksiksiz olarak doldurup kapıda bulunan memura teslim edersiniz, onlar da belgelerinizi incelediklerinde ülkeye girişiniz için size olumlu veya olumsuz dönüş yaparlar. Bu sistemin hem artıları hem de eksileri vardır. Her şeyden önce başvuru sürecinin kolaylaştırılması açısından avantajlıdır. Ancak reddedilme riski de her zaman için vardır. Her iki yöntemde de önemli olan istenen belgeleri eksiksiz olarak sunmak olmakla beraber, Etiyopya vize işlemleri için doğrudan başvuru yöntemini seçmek zorundasınız.

Çünkü Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa‘da Türk büyükelçiliği olmadığından dolayı maalesef kapıda vize uygulaması yapılamamaktadır.

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya vizesi için gerekli evraklar son derece önemlidir ve bu belgelerin mutlaka önceden bilinmesi ve böylece tam ve usulüne uygun bir şekilde yetkili kurumlara teslim edilmeleri gerekmektedir. Talep edilen söz konusu belge ve evraklar şöyledir;

 • Seyahatinizin bitim tarihinden itibaren 6 ay daha geçerliliği olan pasaport,
 • Son 6 ayda çekilmiş biometrik resim,
 • Etiyopya vize başvuru formu,
 • Etiyopya ziyaretinizde kullanacağınız uçak ve otel rezervasyonları bilgisi gerekir,
 • Banka hesap bilgileri (Türk vatandaşlarının banka hesaplarında günlük belirlenen tutarın yer alması gerekir),
 • Uluslararası geçerliliğe sahip olan sağlık sigortası,
 • Etiyopya’ya gitmeden önce bazı aşıların olunması gerekiyor. Bu aşılar; Tifo, Difteri, Hepatit A ve B, Kolera ve Tetanos aşılarıdır,
 • Etiyopya vize evrakları arasında ayrıca başvuruda bulunmak istediğiniz vize türüne göre farklı belgeler de yer alabilir. Bunları mutlaka incelemeli ve detaylı bilgi almalısınız.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya vizesinin kaç gün verileceği sorusunun cevabı bilinmelidir. Çünkü insanlar buna göre vize başvurusunda bulunabilecekler. Etiyopya vize başvuru sonuçları genellikle 2 gün içinde gözden geçirilecek ve olumlu ya da olumsuz yanıt alınacaktır. Ancak her vize işleminde olduğu gibi bu süre konsoloslukların ve elçiliklerin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Herhangi bir risk veya soruna karşı harekete geçebilmek için 15 gün önceden başvuru yapılması gerekmektedir.

Etiyopya Vize Ücret

Vize başvuru sürecinde, başvuru yapılan vize türüne göre belirli bir ödeme yapılması gerekmektedir. Her vize türü için ödenen ücret değişir. Vize ücretleri ayrıca başvuran kişi bakımından (öğrenciler, çalışanlar ve işverenler) da değişiklik gösterir. Vize başvurularınızda ücreti ödediğinize dair makbuz mutlaka belgelere dahil edilmelidir. Kısacası, Etiyopya vize ücreti birçok faktöre ve koşullara bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle ücret hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçmeniz daha iyi olacaktır. Vize sürecinde ne kadar ödemeniz gerektiği konusunda size bilgi verilecek ve yardım edilecektir.

Etiyopya vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Etiyopya Vize Talep Formu