fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Estonya Vizesi

Estonya Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya Fahri Konsolosluğu ve Büyükelçiliği istisnai durumlar dışında doğrudan vize başvurularını kabul etmemektedir. Başvurunuzu konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezi veya akredite kurum ve şirketler aracılığıyla yapabilirsiniz. Estonya vize başvurularında bölgesel ayrımcılık yoktur. Bu nedenle Türkiye’nin hangi ilinde olursanız olun vize için gerekli belgeleri İstanbul’daki ofisimize gönderdiğinizde Estonya Schengen vizenize başvurabiliriz. Ancak pasaportunuzda 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmış bir Schengen vizeniz olmalıdır. Çünkü bu tarihten sonra vize sahiplerinin parmak izi taraması yapılıyor. Bu tarihten önce vize almış veya bu tarihten sonra ilk kez vize alacak olanların parmak izi taraması yaptırmaları gerekmektedir.

Estonya Vizesi

Estonya vizesi, Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Çanakkale, Çankırı, Elazığ, Edirne, Erzincan gibi şehirlerden başvurduğunuzda, Erzurum, Vizenizi değerlendirmek üzere Eskişehir, Giresun, Gaziantep, Muğla, Kastamonu, Isparta, İzmir, Sinop, Şanlıurfa, Konya, Malatya, Kütahya, Siirt, Şırnak, Van, Hakkari, Tekirdağ, Trabzon, Estonya Ankara Büyükelçiliği yetkilidir.

Estonya vizesi için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bodrum, Edirne, Bursa, Trabzon ve Gaziantep’te vize başvuru merkezleri bulunmaktadır.

Estonya vizesi ücreti, başvurulan vizenin türüne ve Estonya’da kalmayı planladığınız gün sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Başvurunuzun olumsuz sonuçlanması durumunda Estonya Konsolosluğu, başvuru ücretinizi iade etmektedir. Ayrıca gerektiği takdirde, çeviri masrafları gündeme gelebilir. Detaylı ücret bilgisi almak için bizi arayabilir, mail atabilirsiniz.

Estonya Vizesi Almak Kolay mı?

Estonya vizesi, Estonya Konsolosluğu’nun belirlediği vize şartlarını yerine getiren, seyahat tarihinden en az 15 iş günü önce vize başvurusunu yapmış ve seyahat amacı açık olan Türk vatandaşları için alınması kolay bir vizedir.

Estonya vizeleri için Türkiye’den yapılan tüm vize başvuruları yalnızca Estonya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirildiğinden dolayı, vize başvurularının kesinleşme süresi birçok Schengen vizesi başvurusundan biraz daha uzun sürmektedir. Dolayısıyla, Estonya vizesi almayı zorlaştıran en önemli faktör vize prosedürünün uzun sürede sonuçlandırılmasıdır.

Ayrıca Estonya bir turizm ülkesi değildir. Gerçek bir turist değilseniz, seyahat amacınızın belgelerle açık, anlaşılır ve ikna edici olduğundan emin olmanızı tavsiye ediyoruz.

İmkanınız varsa, davet vizesine başvurunuz. Keza bir tur şirketiyle seyahat edecekseniz, lütfen tur belgelerini vize başvurunuza ekleyiniz.

Tüm diğer vize türleri için de iptal edilebilir otel ve uçak bileti rezervasyonlarınızı, başvuru dosyanıza muhakkak ekleyiniz.

Türkiye’den Estonya ya Nasıl Gidilir?

Estonya’ya hem İstanbul hem de Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerden düzenlenen direkt veya aktarmalı uçuşlarla rahatlıkla gidebilmektedir. Türk Hava Yolları, Yeni İstanbul Havalimanı’ndan haftanın hemen hemen her günü başkent Tallinn’e direkt uçuşlar sunmaktadır.

Estonya’ya seyahat etmek isteyen Umumi (Bordo) pasaporta sahip Türk vatandaşları vize almaları gerekmektedir. Ancak Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) ve Hususi (Yeşil) pasaporta sahip Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla vize almaları gerekmemektedir.

Estonya Cumhuriyeti’ne (pasaportlarında geçerli bir Schengen vizesi olmadan) seyahat etmeyi planlayan, Umuma Mahsus (Bordo) pasaportu bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatlerini gerçekleştirmek için Estonya vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Estonya vizesi, ülkeye seyahatin amacına ve ülkede kalış süresine bağlı olarak değişir. Estonya vize türleri; Estonya Havalimanı transit vizesi, Estonya Transit vizesi, Estonya Kısa dönem vizesi / Estonya Schengen vizesi ve Estonya Uzun dönem vizesi olarak gruplandırılmıştır.

Estonya Havaalanı transit vizesi (tip A): Uluslararası transit bölgesine girmek ve varış ülkesinin uçağına binmek için Estonya Havaalanında kalması gereken kişilere verilen Estonya vizesidir. Estonya Havaalanı transit vizesi ile Estonya’ya girmek veya Estonya’da kalmak mümkün değildir.

Estonya Transit vizesi (B tipi): Bu geçişi sağlamak için varış ülkesine varmak için Estonya topraklarından geçmesi gereken kişilere verilen Estonya vizesi türüdür. Estonya transit vizesi tek veya çift girişli olabilir. Ancak, bazı özel durumlarda, birden çok giriş de verilebilir.

Estonya Kısa süreli vize (C tipi) / Estonya Schengen vizesi: Estonya Schengen vizesi, ülke topraklarında 90 güne kadar kalma hakkı veren tek veya çoklu girişli Estonya vizesi türüdür.

Estonya Schengen vizesi bir seferde 90 gün kalmanıza izin verir. 5 Yıla kadar geçerli olabilen C tipi Estonya vizesi sahipleri 6 ay içinde Estonya topraklarında 90 gün kalma hakkına sahiptir. Estonya Schengen vizesi ile diğer Schengen ülkelerine seyahat etmek de mümkündür.

Estonya Uzun süreli vize (D tipi): Estonya Cumhuriyeti’ne 90 günden uzun süreli kalış gerektiren nedenlerle seyahat etmesi gereken kişilere verilen Estonya vizesi türüdür. Uzun süreli Estonya vizeleri çoğunlukla eğitim ve iş gibi nedenlerle uygulanır.

Estonya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın seyahatten 2 ay öncesine kadar vize işlemlerine başlaması önemlidir. Estonya Schengen vizesi sonucu en kısa 7 en uzun 10 iş günü içinde çıkar. Fakat konsolosluğun yoğunluğuna, ülkelerin resmi tatillerine ya da evrak eksiklerinde işlemler uzayabilir.

Estonya vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Estonya Vize Talep Formu