fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi, Eski adı Çekoslavakya olan Çek Cumhuriyeti, sınırlarında Avusturya, Almanya, Slovakya ve Polonya’nın bulunduğu karayla çevrili bir Doğu Avrupa ülkesidir. Çek Cumhuriyeti, ya da diğer adıyla Çekya, Prag şehri başta olmak üzere, her yıl milyonlarca turistin gitmek istediği seyahat noktalarından biridir. Gezilecek yerlerin yanı sıra; tarihi, kültürü ve doğası ile de tercih edilen Çek Cumhuriyeti’ne gitmeden önce yapılması gereken şeylerden birisi de vize almaktır. Yazımızda bu vizeye hakkında bilmeniz gereken detayları aktaracağız.

Çek Cumhuriyeti Vize İstiyor Mu?

Çekya’ya gitmek isteyen Umumi (Bordo) Pasaport sahibi Türk vatandaşlar vizeye tabidir. Çekya’nın bir Schengen ülkesi olması dolayısı ile Bordo pasaport sahiplerinin 90 günü aşmayan kısa süreli ziyaretleri için veya Çekya’dan başka bir ülkeye aktarmayla transit geçiş yapabilmek için Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) Pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ülkeye girişlerinde ise 90 günü aşmayan süreler için Çekya vize talep etmemektedir.

Cek Cumhuriyeti Vizesi Nasil Alinir

Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Çekya’ya gitmek için öncelikle diplomatik temsilciliklerden randevu alınmalıdır. Ardından ziyaret sebebine göre vize türü seçilmeli ve talep edilen evraklar tamamlanarak Çekya İstanbul Başkonsolosluğu veya Çekya Ankara Büyükelçiliğine başvurulmalıdır. Başvuru için İstanbul, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Samsun, Sakarya, Sinop, Tekirdağ, Trabzon ve Zonguldak illerinde ikamet edenler Çekya İstanbul Başkonsolosluğuna, diğer illerde ikamet edenler Çekya Ankara Büyükelçiliğine evrak teslimi yapmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vize Türleri

Çekya vize çeşitleri olarak turistik vize, ticari vize, şoför vizesi, aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile kültürel faaliyetler vizesi bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’ndeki bir akrabanızı ya da yakınınızı ziyaret etmek istiyorsanız aile ve arkadaş ziyareti vizesine başvurmanız gerekmektedir. Eğer Çekya’ya bir mal taşımak üzere gidecekseniz şoför vizesine, gezmek ve yeni yerler görmek amacıyla gitmek istiyorsanız da turistik vizeye, işinizle alakalı birtakım çalışmalar yapacaksanız Çekya ticari vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Aden Global danışmanlık ekibimize durumunuzu net bir şekilde aktardığınız takdirde vize türünüz belirlenecek ve ona göre işlem yapılacaktır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Nerden Alınır

Çek Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesinin çıkma süresi evraklarınızın tamamlanması, Çek Konsolosluğunun ek evrak isteme talebine göre değişiklik gösterebilecektir. Ancak Çek vizesi için başvurularınız normal seyrinde ilerlediği sürece işlem süresi 7 ila 10 iş günü içerisinde alınabilecektir. Vizenin çıkış süresi tamamen Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun yetki alanı içindedir. Vize çıkış süresinin seyahat tarihiyle çakışmaması için başvuruların en fazla 90 gün en az 15 gün önceden yapılması tavsiye olunur.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Nereden Alınır?

Çek Cumhuriyeti turist vize başvuruları konsoloslukların yetkilendirdiği VFS Global vize başvuru merkezi tarafından yürütülmektedir. Uzun dönemli vize başvuruları ise doğrudan konsolosluğa yapılmaktadır. Başvurunuzun reddedilme riskini minimuma indirmek için, Aden Global ile iletişime geçtiğiniz takdirde, süreci sizin adınıza yürütüp hiçbir prosedürle bizzat uğraşmak zorunda kalmadan vizenizi alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Gerekli Belgeler

Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli belgeler son derece önemlidir ve dikkat gerektirir. Bölgeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize başvurularının kabul edilmesini istiyorlarsa bu belgeleri eksiksiz doldurmaları şarttır. Çek Cumhuriyeti vize belgeleri aşağıdaki gibidir;

 • Yeterli geçerlilik süresine ve boş sayfalara sahip olan bir Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Konaklama belgeleri
 • Seyahat belgeleri
 • Seyahat sonunda Türkiye’ye döneceğinizi kanıtlayan belgeler
 • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Dil tercih formu
 • Seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro garantili)
 • Nüfus Müdürlüklerinden alınmış nüfus kayıt örneği
 • Aktif olarak kullanılan banka hesabının 3 aylık dökümü
 • Başvuranın mali durumunu gösteren diğer belgeler
 • Çalışanlar için; Şirketten alınan imza sirküleri, iş beyanı, ticaret sicil gazetesi, hizmet dökümü, son 3 aylık bordro
 • Emekliler için; emeklilik belgesi
 • İşsizler için geliri gösteren herhangi bir belge
 • Arkadaşlarını ve ailesini ziyaret edecek olanlar için; davet mektubu
 • Ticari vize alacak olanlar için; ticaret odası tescili, imza sirküleri, referans şirketten davet, şirketin yeterliliğini gösteren belgeler

Yukarıda bahsettiğimiz belgeler standart olarak Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli belgelerdir. Başvurduğunuz vize türüne bağlı olarak farklı belge ve evrak istenebilir.

Çek Cumhuriyeti Vize Ücreti

Çek Cumhuriyeti vize ücreti, vizenin hangi amaçla talep edildiğine bağlı olarak değişmektedir. Özellikle uzun veya kısa süreli vize başvuru ücretleri birbirinden farklıdır. Ayrıca her yıl vize başvuru ücretleri, öğrenim ücretleri, harç ve damga vergileri artmaktadır. Çek Cumhuriyeti vize ücretleri hakkında daha fazla ve net bilgi alıp başvuru sürecinde danışmanlık desteğimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz, biz de böylece süreci sizin adınıza kolaylaştırabiliriz.

Çek Cumhuriyeti vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Talep Formu