fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Burkina Faso Vizesi

Burkina Faso vizesi olarak düzenlenen bu önemli Afrika vizesi, bölgede seyahat etmek veya çalışmak isteyen kişiler tarafından alınan bir izin belgesidir. Afrika ülkeleri arasında popüler bir yere sahip olan Burkina Faso, her yıl birçok insanın turist olarak veya iş için ziyaret ettiği bir yerdir. Bölgeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize başvurusunda bulunmaları ve gerekli şartları yerine getirerek vize almaları gerekmektedir. Siz de bölgeyi ziyaret etmek istiyorsanız vize alarak bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Burkina Faso’nun Vizeye İhtiyacı var mı?

Burkina Faso’nun vize gerektirip gerektirmediğini merak edenlere cevap vermek istiyoruz. Her şeyden önce, evet, ülkenin ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarından vize alması gerekiyor. Sadece gri, siyah ve yeşil pasaportu olan Türk vatandaşlarının 90 güne kadar seyahatlerinde vize muafiyeti vardır. Bu kişilerin dışında bordo pasaportu olan vatandaşların vize almaları gerekmektedir. Burkina Faso vize işlemleri tamamlanmalı ve vize alınmalıdır. Bu süreçte sizden istenen belgeler eksiksiz ve usulüne uygun olarak yerine getirilmelidir. Bundan sonra vize başvurunuz kesinleşecektir.

Burkina Faso Vizesi Nasıl Alınır?

Burkina Faso vizesi nasıl alınır merak edenler için vize süreci hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Afrika’nın önemli ülkeleri arasında yer aldığından Burkina Faso vizesine çok sık başvurulmaktadır. Afrika ülkeleri için vizelerin en önemli özelliği, Schengen vizelerinden daha kolay elde edilebilmeleridir. Bu tür ülkelere gitmek istediğinizde, bürokratik olarak görece daha az zorluk yaşarsınız. Sizden birkaç standart belge istenecek ve bunları eksiksiz olarak teslim ettiğinzde vizeniz onaylanacaktır.

Burkina Faso için vize şartları nelerdir, bunlar incelenmeli ve bu husus üzerinde durulmalıdır. Çünkü gerekli şartları yerine getirmezseniz vizeniz kesinlikle onaylanmayacaktır.

Burkina Faso Vizesi için Gerekli Belgeler

Burkina Faso vizesi için gerekli belgeler eksiksiz doldurulmalı ve başvuru öngörülen şekilde yapılmalıdır. Vize için sizden istenen evrak ve belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Burkina Faso vize başvuru formu
 • Seyahatin bitiminden itibaren 6 ay daha geçerli pasaport
 • 2 biyometrik resim
 • Seyahatinizde kullanacağınız uçuş ve otel bilgileri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Son 3 aylık hesap faaliyetlerini içeren banka hesap ekstresi

Burkina Faso vize başvurunuzda, çalışma vizesi gibi önemli vizeler için ek belge ve evrak istenebilir. Bunları mutlaka incelemeli ve sizden ek belgeler isteniyorsa bunları eklemelisiniz.

Burkina Faso Vize Türleri

Burkina Faso vize türleri seyahat amacına göre değişmektedir. Burkina Faso turist vizesi en çok tercih edilen vize türlerinden biridir. Ayrıca diğer vize türleri aşağıdaki gibidir;

 • 3 Ay, Tek Giriş, İş Vizesi
 • 3 Aylık, Çoklu Girişli İş Vizesi
 • 6 Ay, Çoklu Giriş İş Vizesi
 • 12 Ay, Çoklu Giriş İş Vizesi
 • 3 Ay, Tek Giriş, Turist Vizesi
 • Burkina Faso Çalışma Vizesi

Burkina Faso Çalışma Vizesi

Burkina Faso çalışma vizesi, bölgede çalışmak için vize almak isteyen kişiler tarafından başvurulması gereken bir vize türüdür. Birçok kişi ayrıca iş için vize başvurusunda bulunur. Uzun vadeli veya kısa vadeli vizeler alınabilir. İnsanların çalışma vizesi alabilmeleri için öncelikle Burkina Faso ülkesinde faaliyet gösteren bir şirketten davet almaları gerekmektedir. Ancak alınan bu davet sonucunda vize başvurusu yapmak mümkündür. Vize başvurularınızda sizden ek belge ve belgeler de istenebilir. Bunları da tamamlayıp yetkililere teslim etmelisiniz. Çalışma vizesi başvurusunun diğer vizelere göre biraz daha geç sonuçlanabileceğini de unutmamanız gerekir.

Burkina Faso Vize Başvurusu

Burkina Faso vize başvurusu için genel olarak Ankara Burkina Faso Büyükelçiliği ve İstanbul Fahri Konsolosluğu tercih edilmektedir. Ülkemizde başvurular bu iki önemli kurum tarafından alınmaktadır. Bölgeye seyahat edecek vatandaşların vize başvurularını bu iki kuruma yapmaları gerekmektedir. İki kurum size vize verme yetkisine sahiptir. Ancak dilerseniz başvuru sürecinde vize başvuru merkezlerini ve danışmanlık firmalarını da kullanabilirsiniz. Bu iki kuruma sizin adınıza başvurabilir ve belgelerinizi teslim edebilir. Daha sonra sizin için başvuru sonucunu da aynı şekilde takip edebilir.

Vize başvurusu yapacak Türk vatandaşlarının vize türüne göre başvuru yapmaları gerekmektedir. Her şeyden önce, size uygun vize türünü belirlemeniz ve vize başvuru sürecini buna göre gerçekleştirmeniz gerekir. Vize türüne göre istenen belgelerin yetkili kurumlara sunulması çok önemlidir. Buna göre, vize hakkında olumlu veya olumsuz bir geri bildirim verilecektir.

Burkina Faso Vizesi Kaç Gün Sürer?

Burkina Faso vizesinin kaç gün verileceği sorusu en sık sorulan sorulardan biridir. Birçok kişi seyahatlerini önceden planladığından, doğal olarak vize başvurularının geç sonuçlanmasını dilemezler. Genel olarak vize türüne göre değişmekle birlikte Burkina Faso vizesinin kesinleşmesi ortalama 7 iş günü sürmektedir. Fakat bu süreye güvenip plan yapmamakta fayda vardır. Herhangi bir aksilikten kaçınmak ve vize sürecindeki sorunları önlemek için 20 gün önce başvurmanız tavsiye edilir. Seyahat planlamanızda buna dikkat ederseniz vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Burkina Faso Vizesi Nereden Alınır?

Vatandaşlarımız Burkina Faso konsolosluğu aracılığıyla vizelerini alabilirler. Yani bu ülke için vize başvurularını kabul eden ve değerlendiren yetkili kurum Konsolosluktur. Ankara Büyükelçiliği’ne de başvurabilirsiniz. Konsolosluk İstanbul’da iken, büyükelçilik Ankara’da bulunmaktadır. Belgelerinizi bizzat bu kurumlara teslim edebilir veya vize başvuru merkezleri aracılığıyla vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ayrıca Burkina Faso vize randevu işlemi yapmanız gerekmektedir. Yetkili kurumlardan randevu almanız ve belgelerinizi bu randevu tarihinde ibraz etmeniz gerekmektedir. Daha sonra gerekli incelemeler yapılacak ve vize ile ilgili sizinle iletişime geçilecektir.

Burkina Faso Vize Ücreti

Burkina Faso’ya vize başvurusunda bulunduğunuzda, bu vize için sizden bir ücret tahsil edilecektir. Vize ücreti eksiksiz olarak ödenmeli ve dekont başvuruda kullanılmalıdır. Öte yandan vize ücretleri vize türünüze bağlı olarak değişir. Hangi vizeye başvuracaksınız, ücreti buna göre ödemek zorundasınız. Vize ücretleri öğrenciler ve çalışanlar için de farklılık gösterebilir. Bu nedenle Burkina Faso vize ücreti hakkında size genel bir bilgi vermek zordur. Ücretler hakkında net bilgi almak isterseniz bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Burkina Faso vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Burkina Faso Vize Talep Formu