fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Bangladeş Vizesi

Bangladeş vizesi Güney Asya’nın önemli ülkelerinden Bangladeş Halk Cumhuriyeti’ne yapılacak seyahatler için alınması gereken izin belgesidir. Bangladeş gibi turizm açısından değerli olan bölgelerin ziyaret edilmesi durumunda, Türk vatandaşlarından vize talep edilmektedir. Bu vizeyle vatandaşlarımız sorunsuz bir şekilde ülkeye giriş yapabilmektedir. Bu makalemizde, Bangladeş vizesi nasıl alınır ve nelere dikkat edilmesi gerekir, açıklayacağız.

Bangladeş Vize İstiyor Mu?

Bangladeş vize istiyor mu sorusuna yanıtımız evet olacaktır. Öncelikle, Siyah, gri ve yeşil pasaport sahibi TC vatandaşları için, 90 günü aşmayan seyahatlerde vize gerekmez. Fakat bordo pasaport sahibi vatandaşlar için, kalış süresi fark etmeksizin vize almaları zorunlu tutulmuştur.

Bangladeş vize başvuru işlemleri süresince yetkililer tarafından talep edilmiş belge ve evrakların usulüne uygun hazırlanıp eksiksiz olarak teslim edilmesi son derece önem arz etmektedir. Aksi takdirde, başvuru olumsuz sonuçlanıp, vize alınamayacaktır. Olumlu sonuçlanan başvuruda ise, kişiler almaya hak kazandıkları vize ile sorunsuz bir şekilde Bangladeş’e girebileceklerdir.

Bangladeş Vizesi Nasıl Alınır?

Bangladeş vizesi nasıl alınır sorusu, burada gündeme gelir.  Her ülke vize başvurularında farklı koşullar öngördüğünden, vize almak istediğinizde, öncelikle yapmanız gereken başvuru koşullarına uyup uymadığınızı kontrol etmektir. Daha sonra bu vize şartlarını karşılamanız ve talep edilen belgeleri titizce hazırlamanız gerekir. Belge hazırlama aşaması tamamlandıktan sonra ise tüm evrak yetkili kurumlara teslim edilir. Yetkili kurumların yapacağı inceleme sonucunda da vize almaya hak kazandığınız anlamına gelen olumlu veya başvurunuzun reddedildiği anlamına gelen olumsuz sonuç alırsınız. Bu bakımdan, Bangladeş vize şartları nelerdir şimdi inceleyelim.

Bangladeş Nasıl Gidilir

Bangladeş Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bangladeş vizesi için gerekli evraklar eksiksiz olarak tamamlanmalı ve sonrasında da yetkililere teslim edilmelidir. Bu belgele içinde eksik olmaması halinde kişilerin vizesi kısa sürede onaylanabilir. Bangladeş vize başvurularında talep edilen belgelerden başlıcaları şunlardır;

 • Vize talep dilekçesi (İngilizce)
 • Vize başvuru formu
 • Seyahatin bitiminden itibaren 6 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • 2 adet biometrik resim
 • 3 aylık aktif banka hesap dökümü (en az 4.000 TL bakiyeli)
 • Konaklama bilgileri
 • Kimlik fotokopisi
 • Seyahatte kullanılacak olan ulaşım bilgileri
 • Davetiye
 • Çalışanlar için; işe giriş bildirgesi, maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü
 • Öğrenciler için; seyahat masraflarının karşılandığına dair sponsor, öğrenci belgesi
 • 18 yaşından küçükler için ailesinden alınan muvaffakatname
 • Şirket ortakları için; ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi, vergi levhası fotokopisi

Bangladeş vize evrakları arasında ayrıca sizlerden ekstra olarak istenen belgeler olabilir.

Bangladeş Vize Türleri

Bangladeş vize türleri, kişilerin seyahat amaçlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bölgeye pek çok farklı amaç için seyahat edildiğinden vize türleri de çeşitlidir. En sık verilen vize türleri ise şunlardır;

 • Bangladeş çalışma vizesi
 • Bangladeş aile ve arkadaş vizesi
 • Bangladeş turist vizesi
 • Bangladeş ticari vizesi

Bangladeş Vize Başvurusu

Bangladeş vizesi için başvururken dikkatli ve özenli olunmalıdır. Her şeyden önce, müracaat sahiplerinin vizeye hangi amaçla başvuracaklarını belirlemeleri ve başvurularını buna göre başlatmaları gerekir. Bunun nedeni, belgelerin başvuru yapılan vize türüne göre de değişmesidir. Birçok vize türünde, ekstra gerekli belgeler de istenebilmektedir. Bunların eksiksiz olarak doldurulması ve yetkili kurumlara teslim edilmesi gerekmektedir. Bangladeş vizesi almaya yetkili kurumlar; Ankara’daki Bangladeş Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Bangladeş Başkonsolosluğu’dur.

Doldurduğunuz vize başvuru formunu bizzat belirttiğimiz yetkili kurumlara teslim etmeniz gerekmektedir. Vize başvuru formuna ek olarak sizden istenen diğer belgeleri eksiksiz olarak ibraz etmeniz gerekmektedir. Böylece vize işlemine başlarsınız. Sizden istenen belgeler eksik olmadığı sürece vizenizin olumsuz sonuç vermesi çok zor olacaktır.

Bangladeş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bangladeş vizesinin kaç gün verileceği sorusu vize müracaat sahiplerinin en çok merak ettiği ve üzerinde durduğu meselelerden biridir. Bu kişiler vize başvurularını seyahatlerine göre yapmaları gerekir. Bangladeş vize sonuçları çok kısa sürede tamamlanır ve sonuç size bildirilir. Vize başvurunuzun ortalama 5-7 gün içinde sonuçlandırılacağını söyleyebiliriz. Normal koşullar altında çok hızlı sonuç vermesine rağmen, bazı durumlarda daha sonra sonuçlanabilir. Başvurunuzu garanti altına almak için yaklaşık 20 gün önceden başvurabilirsiniz. Böylece, belgelerle ilgili herhangi bir sorun varsa, bunu telafi etme şansına sahip olacaksınız.

Bangladeş Vizesi Nereden Alınır?

Bangladeş Konsolosluğu ve Bangladeş Ankara Büyükelçiliği size vize veren yetkili kurumlardır. Vize için gerekli belgeler hazırlanarak bu yetkili kurumlara teslim edilmelidir. Bu merkezlere doğrudan veya vize başvuru merkezleri aracılığıyla başvurabilirsiniz. Bunun için önce randevu almalısınız. Daha sonra, istenen belgeleri sunmalı ve sonucu beklemelisiniz. Bangladeş vize randevu işlemlerini resmi internet sitelerinden yapabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra, istenen belgeleri zamanında teslim etmeniz gerekir. Randevu sürecini kaçırmamanız çok önemlidir.

Bangladeş Vize Ücreti 2022

Bangladeş vize ücreti, başvurduğunuz vize türüne göre değişir. Başvurmadan önce vize ücretlerini öğrenmeli ve ücreti ödemelisiniz. Sizden istenen belgeler arasına ücret makbuzunuzu da eklemelisiniz. Bu nedenle vize ücretlerini bilmeniz gerekmektedir. Net fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bangladeş vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Bangladeş Vize Talep Formu