fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Amerika Vizesi

Amerika vizesi ülkemizde en çok uygulanan vizelerden biridir. Birçok Türk vatandaşı turizm, iş ve eğitim amaçlı ABD vizesine başvurmaktadır. Amerika vizesi alabilmek için diğer ülkelerde olduğu gibi gerekli belgelerin doldurulması ve gerekli kurumlara başvurulması gerekmektedir. Bu süreçte size destek olacak vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri de bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, vize başvurusunda nasıl ilerleyeceğiniz ve sorunlardan nasıl kaçınacağınız konusunda size bilgi verecek danışmanlık hizmetleri de bulunmaktadır.

Amerika Vize İstiyor Mu?

ABD’ye seyahat edecek Türk vatandaşlarının mutlaka vize almaları gerekmektedir. Amerika’nın diğer ülkelerden en önemli farkı, hangi pasaporta sahip olursanız olun vize talep etmesidir. Normal şartlarda bilindiği üzere gri, yeşil ve gri pasaportlu vatandaşlar 90 güne kadar yaptıkları seyahatlerde genellikle vizeden muaftır. Ancak, bu bir Amerikan vizesi için geçerli bir durum değildir.

Amerika Şu An Vize Veriyor mu?

Pandemi döneminde, zorunlu haller dışında Amerika’ya tüm vize başvurularını askıya aldığı duyurulmuştu. Fakat vaka sayılarının düşmesiyle beraber, COVID-19 önlemleri de esnemiş oldu ve vize başvurularının önü açıldı. Vizenin türüne bağlı olmakla beraber, başvuru için verilen randevu tarihleri oldukça değişiklik göstermektedir. Daha net bir bilgi için danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ABD Konsolosluğundan randevu almaları ve seyahat amaçları doğrultusunda vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

ABD’de iki tür vize başvurusu vardır: “Göçmen olmayan vizeler” ve “Göçmen vizeleri”. Göçmen olmayan vizeler, Amerika Birleşik Devletleri’ne ziyaret, eğitim veya çalışma gibi amaçlarla geçici seyahatleri kapsar. Göçmen vizeleri, Amerika Birleşik Devletleri’ne çalışmak veya sadece süresiz yaşamak isteyen kişiler tarafından uygulanması gereken bir vize türüdür.

Amerika Vizesi

Amerikan Konsolosluğuna Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika’ya seyahat etmek isteyen kişiler önceden randevu almak kaydıyla başvurularını ABD Konsolosluğu’na ve ABD Büyükelçiliği’ne yapabilirler. ABD’ye seyahat etmek isteyen kişiler, vize işlemleri, resmi tatiller vb. konsolosluğun bazı nedenlerden dolayı uzatılabileceği düşünüldüğünde başvurularını seyahat tarihinden 6-8 hafta önce yapmaları gerekmektedir.

Amerika Vize Türleri

Temel ayrım göçmen vizesi-göçmen olmayan vize olsa da, 180’e yakın Amerikan vize türü olduğu bilinmektedir. Bunlardan bazıları:

 • Turist vizesi
 • Öğrenci ve eğitim-değişim programı vizesi
 • Diplomatik ve resmi vize
 • Çalışma vizesi
 • Transit vize
 • Yatırımcı vizesi

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Talep edilen evraklar, göçmen vizesi ve göçmeyen olmayan vizeye göre farklılık göstermektedir. Göçmen vizesi uzun süreli vize, göçmen olmayan vize ise uzun süreli vize türlerindendir.

Amerika Göçmen Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Kısa süreli Amerika vizesi grubundandır. Talep edilen belgelerden başlıcaları şunlardır:

 • Pasaport fotokopisi (minimum 8 ay geçerliliği olmalıdır)
 • DS-260 göçmen vize elektronik başvuru formu
 • Nüfus kayıt örneği
 • Varsa evlilik cüzdanı
 • Erkekler için askerlik durumunu gösterir belge
 • Adli sicil kaydı (19 yaşından büyükler için ibrazı zorunludur)

Belgeler bir adet İngilizce, bir adet Türkçe dilinde düzenlenmiş olarak hazırlanmalıdır.

Amerika Vize Alma

Amerika Göçmen Olmayan Vize İçin Gerekli Belgeler

Kısa süreli Amerika vizesi grubundandır. Talep edilen belgelerden başlıcaları şunlardır:

 • DS-160 başvuru formu
 • Biometrik fotoğraf
 • Vize talep dilekçesi
 • Banka hesap cüzdanı ve son 3 aylık hesap hareket dökümü
 • Çalışanlar için mesleki durumunuzu kanıtlayan belgeler
 • Amerika seyahatinizde kullanacağınız otel ve ulaşım durumlarının dökümleri

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvurunun neticelenmesi, istisnai durumlar saklı olmak üzere; değişim ve öğrenci vizelerinde 11 iş günü, aile, turistik ve arkadaş ziyareti vizelerinde 14 iş günüdür. Göçmen vizeleri ise sonuçlanması biraz daha uzun sürebilen bir prosedür içerir. Gecikmeleri minimuma indirmek için şirketimizle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Ücreti Ne Kadar? 2022

Amerika vize ücreti, başvurduğunuz vize türüne göre değişmektedir. Başvurmadan önce vize ücretlerini öğrenmeli ve ücreti ödemelisiniz. Sizden istenen belgeler arasına ücret makbuzunuzu da eklemelisiniz. Bu nedenle vize ücretlerini bilmeniz gerekmektedir. Net fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Başvuru Formu