fbpx
Aden GlobalAden GlobalAden Global

Almanya Vizesi

Almanya Vizesi

Almanya vizesi, Almanya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının alması gereken bir izin belgesidir. Eğitim, iş, yatırım veya turistik amaçlı olarak Almanya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin ülkede kalmak istedikleri süre için bu vizeyi almaları gerekmektedir. Bireylere Almanya’da kalmaları gereken süreye bağlı olarak uzun ve kısa süreli vizeler verilebilir. Bunun için, öncelikle kişilerin vize başvurusunda bulunup gerekli belgeleri doldurup yetkili kurumlara teslim etmeleri gerekmektedir.

Almanya Vizesi

Almanya Vize Başvurusu

Almanya vizesine başvuran vatandaşların öncelikle başvurdukları vize türünü belirlemeleri ve buna göre gerekli evrakları doldurmaları gerekmektedir. Konsolosluklar ve elçilikler bu vizeyi veren makamlardır. Ayrıca bu acentelerin lisans verdiği vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri bulunmaktadır. Başvuru sürecini de bu ajanslar aracılığıyla halledebilirsiniz. Başvuru için öncelikle rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Talep edilen belge ve belgelerin de rezervasyon sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvuru onaylandıktan sonra, onaylanan konsolosluklar ve büyükelçilikler başvurunun sonucunu beklemek zorundadır. Başvuru sürecinde aksamaların yaşanmaması ve başvuru sürecinin aktif olarak kapatılabilmesi için

Formların eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Almanya gibi bir ülkede vize başvurusu yaparken sürecin çok daha zor ve aynı zamanda meşakkatli olduğunu belirtmek gerekir.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Ülkemizdeki Almanya’yı ziyaret edecek pasaport sahipleri için sürecin yönetimi farklıdır. Alman yeşil, gri ve siyah pasaport sahiplerinin 180 gün içinde 90 güne kadar olan seyahatler için vize almaları gerekmez. Almanya yeşil pasaport vizesi veya diğer pasaportlar için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Biniş pasaportu olan vatandaşların vize almaları gerekmektedir. Standart bordo pasaportu olan vatandaşların vize başvuru sürecini tamamlamaları ve Almanya vizesi işlemlerini yaparak vize almaları gerekmektedir.

Almanya Vizesi Nereden Alınır?

Alman konsoloslukları ve büyükelçilikleri, Alman vizelerinin verilmesinden sorumludur. Vize başvuru merkezi veya seyahat acentesi aracılığıyla başvurabilirsiniz, ancak vize başvurunuzun onaylanıp onaylanmaması konusundaki nihai karar vizeyi veren acenteye aittir. Başvuru sürecini diğer danışmanlık şirketleri araçlığıyla tamamlamanız, gerekli evrakları tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Bu amaçla şirketimiz ile de görüşebilirsiniz.

Almanya Vize Türleri

Vize türleri Almanya’yı ziyaret edecek vatandaşların amaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, halkın ziyaret amacına göre vize türleri aşağıdaki gibidir:

 • Almanya turist vizesi
 • Almanya iş vizesi
 • Almanya aile ziyareti vizesi
 • Almanya transit vizesi
 • Almanya aile birleşimi vizesi
 • Almanya erasmus vizesi
 • Almanya yatırımcı vizesi
 • Almanya çalışma vizesi
 • Almanya sürücü vizesi

Vize türleri arasında kısa vadeli c tipi vizeler ve uzun vadeli d tipi vizeler de bulunmaktadır. Uzun süre çalışmak ve kalmak isteyen vatandaşların d tipi vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Almanya Schengen Vizesi

Almanya Schengen vizesi aynı zamanda Almanya’yı ziyaret ettiğinizde almanız gereken vize türüdür. Almanya bir Schengen ülkesi olduğundan ve aralarında böyle bir anlaşma olduğu için Schengen vizesi geçerlidir. Almanya ziyaretleriniz sırasında Schengen vizesine başvurursunuz ve sonrasında aldığınız vize ile Schengen ülkeleri arasında seyahat edebilirsiniz.

Almanya Ulusal Vizesi Nedir?

Almanya ulusal vizesi, Almanya’da uzun süre kalacak olanların başvurması gereken vize türüdür. Genel olarak en az 90 gün, en fazla 1 yıl kalacak kişilerin başvurması gereken vizedir. Ulusal vize başvurusunda bulunacak vatandaşların yasal olarak Almanya’ya giriş yaptıktan sonra oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Ulusal vize başvurusunun, daha fazla çalışmak amacıyla ülkeye gitmek isteyenlerin başvurduğu ve almak isteyenlerin başvurduğu vize olduğunu da söyleyebiliriz.

Almanya Çalışma Vizesi

Almanya çalışma vizesi, Almanya’da çalışmak ve çalışma izni almak isteyen kişilerin başvurduğu vize türüdür. Ülkeye iş için giriş yapmak isteyen vatandaşların standart vize belgelerine ek olarak gerekli ek belge ve belgeleri de tamamlamaları gerekmektedir. İstenilen evraklar şu şekildedir:

 • Şirkette üstleneceği görevi gösteren belge ve evraklar ile Almanya’da bulunacakları süre boyunca ortaya çıkacak masraflar için şirketten teminat yazısı,
 • Şoför vizesi alacaklar için; uluslararası sürücü belgesi, yerel sürücü belgesi, Ticaret ve Sanayi Odasınca onaylanmış sicil kaydı, C2 belgesi, çalışılacak nakliye şirketince imzalanmış teminat yazısı
 • Yatırımcılar için ise; yeterlilik belgeleri, söz konusu işe ilişkin iş sözleşmesi, kurulacak olan işe dair diğer belgeler

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya vize işlemleri için gerekli belgeler ve hangi belgelerin eksiksiz olarak başvuru merkezlerine sunulması gerektiği hakkında bilgi vereceğiz. Almanya’ya başvuracak vatandaşlar tarafından doldurulacak belgeler:

 • Vize talep dilekçesi
 • 2 adet biometrik fotoğraf (son 3 ay içinde çekilmiş olmalıdır)
 • Pasaport (seyahatin bitiminden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır)
 • Vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Son 3 aylık mali durum, tapu, ruhsat ve aktif olarak kullanılan banka hesabını gösteren bordro dökümü
 • Vukuatlı nüfus kayıt (doğum) belgesi
 • 000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Çalıştığınız kurumdan aldığınız belgeler
 • İşverenler için imza sirküleri, vergi levhası gibi belgeler
 • Seyahat belgeleri ve seyahat sırasında kalış yeri belgeleri
 • Vize sonunda Türkiye’ye döneceğinizi kanıtlayan belgeler

Almanya vize şartları ve gerekli belgeler, alınacak vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle alacağınız vize türüne bağlı olarak doldurmanız gereken belgeler hakkında bilgi almanız sizin için faydalı olacaktır.

Almanya Vize Danışmanlığı

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvuruları, genellikle başvuru sürecinin bitişinden itibaren 5 gün içinde sonuçlanır. Türkiye Cumhuriyeti dışındaki diğer ülke vatandaşlarının işlemleri ise 15 gün içinde tamamlanır.

Almanya Vize Başvurusu İçin Pasaportumun Süresi Ne Olmalıdır?

Almanya seyahatleri için vize başvurusunda bulunacak olan Türk vatandaşlarının pasaportlarının öncelikle son 10 yılda alınmış olması ve seyahatin bitiminden sonra da en az 3 ay daha geçerliliğini koruyacak olması gerekmektedir.

Almanya vize ücreti için başvuracağınız vize türüne ve diğer faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizlere ulaşabilirsiniz.

Almanya vize işlemleri için danışmanlarımızla +90 850 811 34 42 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Almanya Vize Talep Formu